Sığır etlerinin bazı kalite karakteristikleri üzerine ultrasonik dalgaların, tuz ve tuz-fosfat çözeltilerinin etkileri
The effects of ultrasonic waves, salt and salt-phosphate solutions on some quality characteristics of beef meats
- Tez No: 453485
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARAKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada, tuz ve tuz-fosfat çözeltileri ile muamele edilen, ultrasonik ses dalgaları uygulanan ve farklı sürelerde depolanan sığır sırt bölgesinden elde edilen kasların (M. Longissimus thoracis), tekstürel ve diğer bazı teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kullanılan kaslar/etler 2.5 cm kalınlığında dilimler şeklinde kesilerek üç gruba ayrılmış; birinci gruptaki dilimler kontrol grubu (saf su), ikinci gruptaki dilimler tuz çözeltisi (%6.5 sodyum klorür) ve üçüncü gruptaki dilimler tuz+fosfat (%6.5 sodyum klorür+%3.5 dipotasyum hidrojen fosfat) çözeltisi içinde ayrı ayrı 0, 75, 150, 225 s süre ile sonikasyon işlemine (24 kHz) tabi tutulmuştur. Her bir gruptaki et dilimleri 0, 3, 5, ve 7 günlük süreyle olgunlaştırma amacıyla 0-4°C' de depolandıktan sonra et örneklerinin pH, Warner Bratzler Shear Force, renk, salamura absorbsiyonu, pişirme kaybı ve su tutma kapasitesi gibi teknolojik özellikleri belirlenmiştir. Ayrıca 3 günlük depolama süresinin sonunda et örneklerinin ultrayapısal özelliklerinde meydana gelen değişimi belirlemek amacıyla elektron mikroskobunda örnekler taranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the textural and other technological properties of muscles (M. Longissimus thoracis) obtained from beef back region treated with salt and salt-phosphate solutions, applied with ultrasonic sound waves and stored for different periods. The muscles / meats used in the research were cut into slices 2.5 cm thick and divided into three groups: Slices in the first group were the control group (distilled water), slices in the second group were consisted of salt solution (6.5% sodium chloride), slices in the third group were sonicated (24 kHz) in salt + phosphate (6.5% sodium chloride + 3.5% dipotassium hydrogen phosphate) solution for 0, 75, 150, 225 s respectively. Meat slices in each group were stored to maturate for 0, 3, 5, and 7 days at 0-4 ° C, then it was determined some technological characteristics such as pH, Warner Bratzler Shear Force, color, brine absorption, cooking loss and water holding capacity of meat samples. At the end of the 3 day storage period, samples were also scanned in the electron microscope to determine the change in the ultramicroscopic properties of the meat samples.