Isı yalıtım malzemelerinin iç ortam gürültü düzeyine etkilerinin değerlendirilmesi üzerine deneysel çalışma
An experimantel study on assessment of affects of indoor area noise level of heat insulation materials
- Tez No: 453491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAMİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Isı yalıtımı, enerji kaynakları konusunda dışa bağımlı olan ülkemizde son derece önemlidir. Bu bağımlılığın azaltılması amacıyla yapılarımızda ısı yalıtımı yapılması zorunlu hale getirilmiştir. EPS, taşyünü, gazbeton ve benzeri malzemeler dış yapı elemanlarının üstüne kaplanarak ısı yalıtımı yapılması amaçlanmaktadır ve ciddi anlamda tasarruf sağlamıştır. Ancak, yapılarımızda kullanılan ısı yalıtım malzemelerinin hangisinin daha etkin olduğu konusunda bile halen ayrılıklar mevcuttur. Nüfusun her geçen gün artmasıyla yeni yerleşim birimleri oluşturulmaktadır. Yapılaşmanın karayolu, denizyolu, demiryolu ve hava alanlarına paralel gelişmesiyle birlikte yüksek gürültü kaynaklarında artış meydana gelmiş ve gürültü kalıcı duyma bozukluğu gibi fiziksel ve depresyon gibi psikolojik sorunları ortaya çıkarmıştır. Gürültü kirliliğinin ortaya çıkması ve ek sorunlar oluşturmasıyla beraber, yapılarda ses yalıtımının sağlanması için çözüm yolları aranmaya başlanmıştır. Konya ilinde trafik yoğunluğunun yoğun olduğu bir ortamda dış ve iç ortamlarda 1'er hafta süre ile ses ölçümleri yapılarak şehir gürültü düzeyi belirlenmiş ve bu ölçümler yapılacak deneylerde kullanılacak ses seviyelerinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Bu çalışmada, ısı yalıtım malzemelerinin ses izolasyonu özelliklerinin etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla hâlihazırda ilgili yönetmelikler ile dış cephelerde kullanılması gereken 20 ve 25 cm kalınlığında gazbeton, 13,5 ve 20 cm kalınlıklarındaki tuğla duvar üzeri EPS, taşyünü kaplamaların ses yalıtım özellikleri laboratuar ortamında test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Heat insulation is extremely important for our country that is foreing dependent regarding to energy resources. Applying heat insulation at our buildings becomes obligatory to decrease this dependency. It is aimed to cover external comstruction element via EPS, rockwool, gaz concrete and similar metarilas and to obtain save in serious mean. However, even there are still divergences about which heat insulation materials that are used at our structures is more efficient. Upon increasing population in every passing day, new settlement areas are being composed. As well as parallel progressing of structuring to roadway, seaway and airport, high noise resources increased and such noise caused occurring physical and mental disorders, pyschological problems like permanent hearing impaired, and depression. Beside occurring noise pollution and additional problems, resolutions for noise insulation at the structures were begun to be found. An environment with intensive traffic in Konya was determined and its external and internal ambient noise measuring was done for 1 week period therefore city noise level was determined and those measuements were used at experiments to determine noise levels. In this study, it was aimed to research affect of noise insulation features of heat insulation materials. Therefore, noise insulation features of gas concrete in 20 and 25 cm thickness, EPS applied over 13.5 and 20 cm thickness brick wall, rock wool coverings had been tested in laboratory environment