Sivas için farklı yalıtım malzemelerinin ısı kaybına olan etkilerinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of effects for different insulation materials on heat loss for sivas
  1. Tez No: 291761
  2. Yazar: FERHAT KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BUYRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, farklı ısı yalıtım malzemelerinin deneysel incelemeleri ve sayısal modelleme yapılarak hesaplamaları yapılmıştır. Yaklaşık 30 m2 alana sahip bir bina inşa edilmiş ve farklı günlerde, farklı iç ve dış ortam sıcaklıklarında termal görüntüleri çekilmiştir. Binanın her bir duvarında farklı bir uygulama yapılmıştır. Elde edilen görüntüler, kullanılan programlarla analiz edilmiştir. Binanın sayısal incelemesi, Fluent programıyla 3 boyutlu modeli oluşturularak yapılmıştır. Farklı iç ve dış ortam sıcaklıklarının iç ve dış yüzey sıcaklıklarına etkileri, farklı ısı yalıtım malzemelerinin farklı ortam sıcaklıklarında davranışları, aynı yalıtım malzemesinin farklı duvar pozisyonlarında kullanılması, bims tuğlanın yalıtımlı yalıtımsız olarak karşılaştırılması, ısı yalıtımının ısı köprülerine etkisi, farklı pencere tiplerinin karşılaştırılması, içten, dıştan ve sandviç duvar uygulamalarının kıyaslanması bu çalışmanın temel konularındandır. Yapılan tüm bu çalışmalar sonucunda; Sivas ili için farklı yalıtım malzemelerinin ısı kaybına olan etkilerinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, experimental investigations and numerical modeling were made of different insulation materials. A building was constructed with an area of approximately 30 m2, thermal images were taken on different days, at different internal and external ambient temperatures. Each walls of the building were constructed in a different application. The resulting images have been analyzed by using program. Numerical review of the building, were made by using Fluent program with creating 3-dimensional model. and The effects of internal and external surface temperatures at different indoor and outdoor temperatures, different behaviors of insulation materials at different ambient temperatures, using of insulation material at different positions on the wall, as a comparison of pumice bricks with and without insulation, effect of heat insulation to thermal bridges, comparison of different types of windows, comparison of internal, external and sandwich wall applications are the base subjects of this study. The results of all these studies were to aim experimental and numerical investigations of the effect on heat loss of different insulation materials for the province of Sivas.