Bazı derin kuyu pompalarında anma çapının işletme karakteristiklerine ve kuyudaki su seviyesi düşümüne etkisi
Effects of nominal diameter at some deep well pump on operating characteristics and drawdown in well
- Tez No: 453495
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇALIŞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, sabit kuyu donanımı koşullarında milli ve dalgıç tip derin kuyu pompaların anma çapının işletme karakteristiklerine ve kuyudaki su seviyesi düşümüne etkisi araştırılmıştır. Denemeler üç farklı çıkış çapına sahip milli ve dalgıç pompalarda yapılmıştır. Denemeleri yapılan derin kuyu pompalarının hepsinde akışın, karışık akış tipinde olduğu görülmüştür. Hem milli hem de dalgıç tip derin kuyu pompalarında anma çapı arttıkça pompa debileri de artmıştır. Pompaların Hm-Q eğrilerinin başlangıç noktasının yaklaşık U2/3g değerine karşılık geldiği görülmüştür. Pompaların en yüksek sistem verimi noktasında gerçekleşen Hm değerinin, kapalı vanada elde edilen Hm değerine oranı milli pompalarda 0.53-0.55; dalgıç pompalarda ise 0.60-0.72 arasında değişmiştir. Benzer şekilde pompaların en yüksek sistem verimi noktasında gerçekleşen debi değerinin, tam açık vanadaki maksimum debi değerine oranı da milli pompalarda 0,6-0,67, dalgıç pompalarda ise 0.43-0.64 arasında değişmiştir. Pompaların anma çapı arttıkça tam kapalı vana, tam açık vana ve en yüksek sistem verimi ve bu noktada ölçülen güç değerleri yükselmiştir. Pompaların anma çapı arttıkça en yüksek sistem verimi değerleri de artmıştır. Dalgıç pompaların milli pompalardan daha yüksek sistem verime sahip oldukları belirlenmiştir. Pompaların anma çapı arttıkça hem tam açık vanada hem de en yüksek sistem verimi noktasında kuyuda meydana gelen düşüm seviyeleri artış göstermiştir. Sabit debi değerlerinde en yüksek düşüm seviyesi; milli pompalar 10.26±2.44 cm ile M1 pompasında, dalgıç pompalarda ise 11.20±2.28 cm ile D2 pompasında meydana gelmiştir. Sabit debi değerlerinde dalgıç ve milli pompalar karşılaştırıldığında; dalgıç pompaların milli pompalardan daha yüksek düşüm seviyesine neden olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of nominal diameters of the irrigation pumps which are shafted and submersible deep-well pumps in the well having a fixed hardware are investigated for drops in water level and on operational characteristics. The experiments are made for three different nominal diameters of the irrigation pumps which are shafted and submersible deep-well pumps. Mixed type of flow is observed for all experiments of and submersible deep-well pumps. When the nominal diameter of pumps which are both shafted and submersible deep-weel pumps are increased, flow-rate of pumps are also increased. The starting point of the curves of Hm-Q in approximate is seen as the corresponding value of U22/3g. The ratio of Hm obtained at the highest point of the pump system efficiency and Hm obtained at the closed valve is varied between 0.53 and 0.55 for shafted pumps and between 0.60 and 0.72 for submersible pumps. Similarly the ratio of flow-rate obtained at the highest point of the pump system efficiency and maximum flow-rate obtained at the fully opened valve is varied between 0.6 and 0.67 for shafted pumps and between 0.43 and 0.64 for submersible pumps. When the nominal diameter of the pumps is increased, the measured power is increased at the conditions of fully closed valve, fully opened valve and the highest point of the pump system efficiency. The nominal diameter of the pump increases, the efficiency of the system is also increased. System efficiency of submersible pumps is higher than the shafted pumps. The nominal diameter of the pump increases; drops in water level are increased at the conditions of fully opened valve and the highest point of the pump system efficiency. The highest drops in water level at the fixed flow-rate are measured as 10.26 ± 2.44 cm for the shafted pumps and 11.20 ± 2.28 cm for submersible pumps. When the shafted pumps are compared with submersible pumps, it is observed that submersible pumps have higher drops in water level.