Türkiye'de imal edilen bazı derin kuyu pompaların karakteristik değerlerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45429
  2. Yazar: AHMET AYIKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
-43- 6. ÖZET Sulama amaçlı bir pompaj tesisinin kurulmasında, tesisin şartlarına uygun ve bu şartlarda en yüksek randımanla çalışa bilen pompanın secimi büyük önem taşır. Böyle bir secimin yapılabilmesi için pompa çalışma karakteristiklerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bu karakteristiklerin bilinmesi aynı zamanda pompa imalatının kontrolü ve geliştirilmesini de mümkün kılar. Bu çalışmada, ülkemizde imal edilen ve kullanılan bazı düşey milli derin kuyu ve dalgıç derin kuyu pompaların islet me karakteristikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, 4 düşey milli d.erin kuyu (DK1-DK2-DK3-DK4) ve 4 dalgıç derin kuyu pompası (DL1-DL2-DL3-DL4) olmak üzere toplam 8 adet derin kuyu pompası denemeye alınmıştır. Denemelerde uygulanan ölçümler TS-514 e göre yapılmıştır. Deneme sonuçlarına göre; - Q-Hm (Debi-Manometr i k yükseklik) ilişkisinde elde edilen eğriler genel olarak dik karakteristik özelliktedir. Debi azaldığında manometrik yükseklik değerleri artmaktadır. - Q-Np (Debi-Güc> eğrilerinin genel olarak özgül hız ile ilişkisi bulunmaktadır. Bu eğriler asın yüklü ve asın yük süz olarak karsımıza çıkmaktadır. Aşırı yüksüzlerde randıman noktasının ilerisinde debinin artması ile -fren gücü azalmak tadır. Pompanın işletme noktası dışında -Fren gücü daha az-44- olmaktadır. Aşın yüklülerde ise debinin artması ile devamlı olarak artmakta veya azalmaktadır. - Q-'O (Debi-Verim) eğrilerinde ise, debinin sıfır olduğu noktada verim değeri sıfır olmaktadır. Verim değerinin maksi mum olduğu noktada ise debi değeri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
-45- 7. ABSTRACT Irrigation is the most important technique increasing agricultural production. Be-fore mounting o-f a pump plant, It is known the work conditions. Because, that conditions affect pump plant efficiency. The aim is to get a high efficiency -from plant. To supply that aim, it has been known the work characteristic o-f pump plant. When we get that pump characteristics, can be control the pump manufacturing and also can be obtained advanced way in pump applications. There-fore, it is essential that pump equipments are tested technically and have some work condition curves su-f-f iciently. At the end of this method, it is possible that pumps will manufacture qualifically and it will select the most appropriate pump for irrigation plant. Meanwhile, it will obtain high efficiency and low energy consumption for the pump plants. In this research, 4 vertical turbine pumps (DK1-DK2- DK3- DK4) and 4 submersible pumps (DL1-DL2-DL3-DL4) that are manufactured and used in our country have determined their pump characteristics. The measurement of pumps under test have experienced according to TS-514 (Institute of Turkish Standarts). According to the results; - Q-Hm