Van ekolojik şartlarında yetiştirilen bazı standart erik çeşitlerinde meyve ve sürgün gelişimi ile morfolojik, fenolojik ve pomolojik özellikler üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 45396
  2. Yazar: ABDULKADİR KULEYİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİM ZEKİ BOSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
IV öz Bu çalışma, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü araştırma ve uygulama bahçesinde yetiştirilen Can, Beauty. Siyah İtalyan, Elefon Ford. Ozark Primeir, Satsuma, Stanley. Giant, President, Golden King ve Sungold erik çeşitleri üzerinde yapılmıştır. Çeşitlerin meyve ağırlıkları, sırasıyla, 18.58, 22.20, 45.74. 34.26, 49.52, 28.64, 27.16, 38.96, 52.22, 41.58 ve 33.50 gr; suda çözünebilir kuru madde miktar ları, sırasıyla, %15.90, %13.30, %13.55, %15.80, %17.00, %10.80, %13.25, %14.88. %16.00, %16.87 ve %12.96 olarak tesbit edilmiştir. Çalışma sonucunda, Can, Satsuma, President, Stanley ve Giant çeşitlerinin yörede ekonomik olarak yetiştirilebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted on Can, Beauty. Siyah İtalyan, Elefon Ford, Ozark Primeir, Satsuma, Stanley, Giant, President, Golden King and Sungold plum cultivars are grown in Yüzüncü Yıl University Faculty of Agriculture. Department of Horticulture, Van. At a result of this research, the fruit weights were 18.58, 22.20, 45.74, 34.26, 49.52, 28.64, 27.16. 38.96, 52.22, 41.58 and 35.50 gr, respectively; the soluble solid contents in fruit juices were 15.90, 13.30, 13.55, 15.80. 17.00. 10.80. 13.25. 14.88. 16.00. 16.87 and 12.96 %, respectively. Can, Satsuma, President. Stanley and Giant cultivars may be recommend from point of view of economical fruit growing in Van.