Muradiye projesinin planlama aşamasında öngörülen ürün deseninin uygulamada gerçekleşmeme nedenleri ve bunun projenin bazı teknik verilerine etkileri
  1. Tez No: 45351
  2. Yazar: MEHMET UĞUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞÜKRÜ İSMAİL İPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
oz Bu çalışmada, sulama projelerinin planlama aşamasında öngörülen ürün deseninin uygulamada gerçekleşmeme nedenleri ve bunun projenin bazı teknik verilerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla Muradiye sulama projesi sahasında arazisi bulunan 14 köyden 9 tanesinde anketteki soru tiplerine göre farklı sayıda işletme yöneticisiyle anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket sonuçlan ve gözlemlere göre, öngörülen ürün deseninin uygulamada gerçekleşmemesi üzerinde; üretici davranışları, ekonomik faktörler, sulanmayan arazilerin varlığı, sulama projesinin teknik yapısı, tarımsal yayım ve çiftçinin eğitim düzeyi ile tarımsal ekonomi çalışmalarında karşılaşılan sorunlar etkilidirler. Planlama aşamasında öngörülen ürün deseninin uygulamada gerçekleşmemesi; Toplam Su İhtiyacını ve Sulama Modülünü etkilemektedir. Bunun sonucu olarak sulama yetersizlikleri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT İn this study, the reasons for not having the aplication of the suggested crop pattern at the planning stage of irrigation project in practice and the effects of these reasons to the expected yield of some project have been researched. For this aim, agricultural administrators in 9 villages out of 14 which has agricultural areas at Muradiye irrigation project has been investigated. According to those investigations and observations, behavior of producers, economical factors, unirrigated areas, technical construction of irrigation project, agricultural publication and educational level of farmers together with the problems related to studies of agricultural economy affects the aplication of suggested crop pattern. Unaplication of the suggested crop pattern affects the total water requirement and irrigation module. As a result of this, insufficiencies in irrigation have been faced.