7,8-dihidroksiflavon'nun aldosteron indüklenmiş böbrek kanser hücrelerinin proliferasyonu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of 7,8-dihydroxyflavone on proliferation of aldosterone induced human kidney cancer cell lines
  1. Tez No: 453523
  2. Yazar: ESMA KÜBRA YENİÇERİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çağımız hastalıklarından biri olan kanser tedavisinde birçok kemoterapötik ilaç kullanılmaktadır. Kullanılan bazı kemoterapötik ilaçlara karşı vücudun direnç göstermesi ve özellikle ileri evre kanserlerde bu ilaçların yan etkilerinin olumlu etkilerinden fazla olduğu görülmektedir. Bu nedenle tedavide daha etkili ancak daha az yan etkiye sahip doğal veya yapay kanser önleyici molekülleri tespit etmek kanser araştırmalarının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Günümüzde tümör tedavilerinde genellikle antitümör, hücre proliferasyonunu inhibe etme, ilgili reseptorleri bloke ederek antiproliferatif etki gösterme gibi özelliklerinden dolayı tercih edilen flovanoidlerle yapılan çalışmalar, tüm dünyada özellikle son dönemlerde artarak devam etmektedir. Bu çalışmada flavanoidlerin bir parçasını oluşturan 7,8-dihydroxyflavone'ın (7,8 DHF) insan böbrek kanser hücresi NCI-H295R ve sağlıklı böbrek epitel hücresi HEK293t hücrelerinde sitotoksik etkisi ve apoptoz üzerine olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. NCI-H295R ve HEK293t hücreleri 7,8 DHF ile muamele edilerek hücreler üzerindeki sitotoksik etkisi Alamar Blue reaktifi kullanılarak spektrofotometrik yolla ölçülmüştür. Çalışmalar sonucunda hücre proliferasyonunu gözlemlemek amacıyla 7,8 DHF'un hücrelerin %50 büyümesini engelleyen bileşik konsantrasyonu (IC50) bulunmuştur. 7,8 DHF'un NCI-H295R ve HEK293t hücreleri üzerindeki apoptosis çalışmaları flow sitometri cihazı yardımıyla Annexin V ve 7-AAD kullanılarak belirlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, 7,8 DHF tek başına böbrek kanser hücrelerinin tedavisinde yeterince etkiye sahip değildir. 7,8 DHF, çeşitli fonksiyonel gruplarla desteklenerek (karboksi,-floro,-nitro) geliştirilmesi sonucunda kontrolsüz olarak çoğalan Böbrek Kanser Hücrelerinin oluşumunu engellemek adına kemoterapi tedavilerinde kullanılan ilaçlara ilaveten kullanılabilecek bir destek tedavi bileşiği olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Several chemotherapeutic drugs are used in treating cancer. It seems that organisms resist against some of this chemotherapeutic drugs and in advanced stages of cancers, these drugs have many side effects. Therefore, it constitute a significant portion of cancer research that to detect natural or artificial anticancer molecules-these are more effective and has less side effects. Recently an increase is observed in the number of studies performed with flovanoids on the treatment of tumors. Flovonoids are preferred generally because of their properties like antitumor, to inhibit cell proliferation and showing antiproliferative effects by blocking the corresponding receptors. This study aimed to identify the cytotoxic effect of 7,8-dihydroxyflavone on the human renal cancer cell NCI-H295R and healthy kidney epithelial cell HEK293T and determining its effects on apoptosis. NCI-H295 and HEK293T cells were treated with 7,8 DHF and its cytotoxic effects on cells was measured by the Alamar Blue reactive. As a result of studies in order to observe cell proliferation the IC50 value of 7,8-DHF on cells was calculated. The apoptosis effect of 7,8-DHF on cells was determined by flow cytometry device, Annexin V and 7-AAD. According to the obtained results, 7,8 DHF does not have enough effect in the treatment of kidney cancer cells alone. Results showed that 7,8-DHF can be used on treatment of kidney cancers as a reinforcement compound after being supported by various functional groups (carboxyl, fluoro, nitro).