SOD1G93A ALS modeli farelerde 7,8-Dihidroksiflavon'un nöromüsküler kavşağa etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of 7,8-Dihydroxyflavone on the neuromuscular junction in SOD1G93A ALS model mice
- Tez No: 950746
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TANSEL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, DHF uygulamasının SOD1G93A ALS modeli transgenik farelerde kas liflerinin morfolojik özellikleri üzerindeki etkilerini analiz etmek ve nöromüsküler kavşak üzerindeki terapötik potansiyelini belirlemektir. Yöntem: Çalışmada transgenik SOD1G93A ALS modeli ve yabanıl tipte toplam 30 fare kullanılarak, Kontrol (n=10), ALS+SF (n=10) ve ALS+DHF (n=10) olmak üzere üç deney grubu oluşturulmuştur. ALS tedavi grubuna 30. günden 105. güne kadar haftada 3 gün 5mg/kg intraperitoneal DHF enjeksiyonu yapılmıştır. Gastroknemius ve soleus kaslarından 30 ve 10 µm kalınlığında kesitler hazırlanıp H&E ve florasan işaretleme teknikleri ile histolojik olarak boyandıktan sonra mikroskop altında incelenmiştir. Bulgular: Gastroknemiusta DHF tedavi gruplarında lif çapı ALS grubuna göre anlamlı derecede artmış (p0,05). Soleus kasında ise DHF tedavi gruplarında lif çapı ve sayısı ALS grubuna göre anlamlı derecede artmıştır (p 0.05). Gastroknemius hacmi tedavi grubunda hasta grubuna kıyasla korunma eğilimi gösterse de istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to analyze the effects of DHF administration on the morphological properties of muscle fibers in transgenic SOD1G93A ALS model mice and to determine its therapeutic potential on the neuromuscular junction. Method: In this study, a total of 30 mice, including transgenic SOD1G93A ALS model and wild type, were divided into three experimental groups: Control (n=10), ALS+SF (n=10), and ALS+DHF (n=10). The ALS treatment group received intraperitoneal DHF injections at a dose of 5 mg/kg three times a week from day 30 to day 105. Sections with a thickness of 30 and 10 µm were prepared from the Gastroknemius and soleus muscles, stained histologically using H&E and fluorescent labeling techniques, and examined under a microscope. Results: In the Gastroknemius muscle, fiber diameter in the DHF-treated groups was significantly increased compared to the ALS group (p0.05). In the soleus muscle, both fiber diameter and number were significantly increased in the DHF-treated groups compared to the ALS group (p0.05). Although Gastroknemius volume tended to be preserved in the treatment group compared to the disease group, the difference was not statistically significant (p>0.05).