Generation, storage and delivery of singlet oxygen by a multifunctional agent
Çok özellikli etmen aracılığı ile singlet oksijen üretimi, saklanması ve iletilmesi
- Tez No: 453547
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hipoksik tümör hücreleri içerisinde çözünmüş oksijeni fotosentetik metot ile kullanarak, singlet oksijen üretme prensibine dayanan fotodinamik tedavi,bu özelliğinden dolayı kendini kısıtlamaktadır.Bazı uygulamalarda ışığın parçalı olarak gönderilmesi,tedavi sırasında hücrenin oksijen seviyesini artırmasına izin vermesinden dolayı daha etkili sonuçlar gözlemlenmiştir. Bu calışmada,2-piridon modülü ile zenginleştirilmiş,halojen ve iki sitiren grubu ile fonksiyonlanmış or- ganik BODIPY tipi boyanın,parçalı fotodinamik tedavide daha etkili olacağı öngörülmüştür.Tedavi için uygun dalga boyunda ışık ile uyarılma sonucu en- doperoksit yapısı oluşumu ve singlet oksijen üretimi gözlemlenmiştir. Tasarlanan bu boya ile parçalı fotodinamik tedavide hücrenin oksijen seviyesini artırması için gereken karanlık evre süresince endoperoksit yapısı siklik evirtim ile singlet ok- sijen üretebilmektedir. Bu tasarım tedavinin karanlık evrede de devam etmesine olanak sağlamasından ötürü hücre kültürü deneylerinde de gözlemlendiği üzere parçalı fotodinamik tedavi için daha gelişmiş bir ilaç olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Photodynamictherapy(PDT)relies on the photosensitized generation of sin- glet oxygen(by consuming dissolved oxygen)within tumor tissues whose oxygen level is already low enough to make this treatment self-limiting.In certain ap- plications, hypoxia induced by photosensitizer is minimized by introducing light intermittently(fractional PDT)in order to allow time for the replenishment of cellular oxygen,resulting in more effective treatment.In this particular study, we demonstrated that a photosensitizer with an attached 2-pyridone module to halogenated di-styryl BODIPY would be useful in fractional PDT.Upon illumi- nation of photosensitizer(PYR)with a light at specific wavelength i ntherapeutic window the endoperoxide of 2-pyridone is generated along with singlet oxygen. During the tim erequired for replenishment of cellular oxygen the endoperoxide undergoes cycloreversion to produce singlet oxygen,regenerating the 2-pyridone moiety.Such mechanism enables continuation of photodynamic process in the dark, resulting improved fractional photodynamic therapy drug validated by cell- culture studies in vitro.