Iron oxide / silica core-shell nanoparticles as rechargeable sources of singlet oxygen for synthetic applications
Sentetik uygulamalar için singlet oksijen doldurulabilir kaynaklar olarak silika kaplı demir oksit nanoparçacıklar
  1. Tez No: 453548
  2. Yazar: DENİZ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gelişmekte olan sentetik kimya dünyasında, yüksek verim ile çalışan katalizörlere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra, hem bilim hem de üretim dünyasında düşük maliyetli ve çevre dostu sentez koşulları için tekrar kullanılabilen ve ortamdan kolayca uzaklaştırılabilen katalizörler önem kazanmaktadır. Manyetik nanoparçacıklar (MNP'ler), sadece bir mıknatıs ile toplanabilmesinden ötürü kolayca uzaklaştırılması gereken yapılar için umut vaad etmektedirler. Kendilerine özgü önemli özelliklere sahip demir oksit nanoparçacıkları, kolayca hazırlanıp fonksiyonlandırılabildikleri için MNP'ler arasında özel bir yere sahiptir. Singlet oksijen çeşitli tepkime türleri için uygun bir reaktif olduğundan, foto-duyarlaştırıcılar ile MNP'lerin kombinasyonu sentetik uygulamalar için yenilikçi bir yaklaşımdır. Bu noktada, silika kaplı demir oksit nanoparçacıkların üzerine 2-piridon bağlı BODIPY yerleştirilerek hem singlet oksijen üreten, hem depolayan hem de serbest bırakabilen mıknatıslanabilir bir nano-yapı tasarlanmıştır. Sülfoksitler birçok biyolojik prosesin ̧cekirdeğini oluşturdukları için, bu tasarım, organik sülfitlerin sülfoksitlere oksitlenmesi izlenerek test edilmiştir. Dahası, bu tasarım reaksiyon sonunda geri toplanabilir ve yüksek verimlilikle sonraki tepkimeler için tekrar kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In the rapidly developing world of synthetic chemistry, there is a constant need for high-efficient catalyst. Besides this, reusable and easily removable catalysts are highly desired to reduce costs for environmentally friendly synthesis for both synthetic and manufacturing requirements. Magnetic nanoparticles (MNPs) are promising candidates for effortlessly removable structures due to their ability of being removed by magnetic field. Iron oxide nanoparticles have a well distin- guished place among MNPs since they have unique properties and they can be prepared and functionalized easily. Combination of photosensitizers with MNPs is a new approach for synthetic applications due to the fact that singlet oxygen is a reactive specie for various types of reactions. Herein, BODIPY with 2-pyridone moiety on silica coated iron oxide nanoparticle is designed as a magnetically removable nanostructure that can generate, store and release singlet oxygen. The efficiency is studied by the oxidation of organic sulfides to sulfoxides since they are at the core of many biological processes. Furthermore, this design can produce recyclable and reusable catalysts for additional transformations with high efficieny.