Destruction of analgesic and anti-inflammatory pharmaceuticals in water by catalytic and advanced oxidation processes
Ağrı kesici ve ödem sökücü ilaçların katalitik ve ileri oksidasyon yöntemleri ile giderimi
- Tez No: 453549
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA NİLSUN İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışma ilaç kalıntılarının sudaki varlığının vurgulanması ve bu kirleticilerin homojen veya heterojen ortamlarda çeşitli katalist ilavesi ile ultrases dalgalarının da eşlik ettiği ileri oksidasyon yöntemleri kullanılarak arıtılabilirliklerinin araştırılmasını amaçlanmaktır. Çalışmanın önemli bölümlerinden birini de metalik nano-parçacık/kompozitlerin sentezlenmesi ve bu katalizörlerin ilaçların parçalanması üzerindeki katalitik aktivitelerinin değerlendirilmesi oluşturmaktadır. Çalışmanın en önemli bulgularından birisi sesüstü dalgaların çeşitli reaktif maddelerle reaksiyonların gerçekleştiği katı yüzeylere adsorbsiyon veya kütle transfer hızını arttırma hususundaki etkinlikleri nedeni ile heterojen oksidasyon sistemlerinde homojen sistemlere göre çok daha etkili olduğunun gözlemlenmesidir. Diğer bir bulgu ise geleneksel titanyum dioksit ve alüminyum oksit gibi katalizör yüzeylerine ses üstü dalgalar kullanılarak platin, altın veya paladyum gibi asal metal nano-parçacıklarının tutundurulması yöntemi ile yeni yarı iletken kompozitlerin üretilebilmesidir. Bu metot yüzeye tutundurulan metal nano-parçacıkların elektronları alıkoyma özellikleri, artan yüzey alanı ve adsorpsiyon bölgeleri, eş katalistten elektron transferinin gerçekleşmesi sayesinde hidroksil radikali üretiminin artması sonucu yarı iletken kompozitlerin katalitik etkinliklerinin arttırılabileceğini göstermektedir. Son olarak, çalışmanın bir diğer önemli bulgusu ise tekli uygulamalar ile kıyaslandığında ses üstü dalgalar eşliğinde uygulanan bütünleşik proseslerin (ses üstü dalgalar/ozon, ses üstü dalgalar/ultraviyole ışık ve ses üstü dalgalar/ultraviyole ışık/ozon) fazla radikal üretimine neden olması sebebi ile daha yüksek verime sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study aims to emphasize the occurrence of pharmaceutical residues in water and their treatability in homogeneous and heterogeneous solutions by advanced oxidation processes utilizing ultrasound and a variety of solid catalysts. Hence, an important part of the study is the synthesis of metallic nanoparticles/nanocomposites and the assessment of their catalytic activity in the destruction of pharmaceuticals in water. One of the main highlights of the study is the higher efficiency of heterogeneous processes that were assisted by ultrasound than homogeneous systems due to the properties of ultrasound accelerating the transfer of organic solutes to the solid surfaces, where they adsorbed and reacted with many different reactive species. A second highlight of the research is the utility of ultrasound in modification of conventional catalysts such as titanium dioxide and alumina to enable the synthesis of platinum, gold and palladium-supported nanocomposites. The method was demonstrated to enhance the catalytic activity of the catalysts via the electron-trapping ability of the co-catalyst, the massive surface area, increased number of adsorption sites and e- transfer from co-catalyst for enhanced rate of OH production. Finally, hybrid processes (e.g. sono-ozonation, sono-photolysis, sono-photo-ozonation) was more efficient than singles leading to the generation of excess radical species.