Hamsi yağı/siklodekstrin komplekslerinin oluşturulması ve oksidatif kararlılıklarının belirlenmesi
Formed of anchovy oil/cyclodextrin complexes and determination of oxidative stability
- Tez No: 453566
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜSAYIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada ülkemizde avcılığı en çok yapılan ve avlanan miktarın %40'ı kadarını balık yağı ve balık unu olarak değerlendirilen hamsi (Engraulis encrasicolus) materyal olarak kullanılmıştır. Balık yağının kokusuz ve depolama esnasında oksidasyon stabilitesinin sağlanması amacıyla doğal bir materyal olan ß-siklodekstrin ile kaplanması amaçlanmıştır. Geleneksel ekstraksiyon yöntemiyle hamsiden yağ eldesi gerçekleştirilmiş ve ß-siklodekstrin ile kaplanmıştır. Hamsi yağı/ß-siklodekstrin kompleksleri molar oran olarak hesaplanmış ve 5 farklı grup (sırasıyla grup 3:1, grup 2:1, grup 1:1, grup 1:2 ve grup 1:3) oluşturulmuştur. Oluşturulan komplekslerin oksidatif kararlılıkları yapılan peroksit, renk, tiyobarbütirik asit reaktif bileşikleri (TBARS), konjugedien, p-anisidin, UV-spektrum analizleri ile koku ve tat parametreleri ise duyusal analiz ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca komplekslerin morfolojik yapıları SEM ile incelenmiş, yağ asidi kompozisyonları ve su içerikleri belirlenmiştir. Tüm bu analizlerde hamsi yağı kontrol grubu olarak kullanılmıştır. Kompleksler 25 oC'de karanlıkta 11 hafta muhafaza edilmiş ve TBARS, p-anisidin ve peroksit değerlerinin hamsi yağı kadar yükselmediği kabul edilebilir sınır değerler içinde kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study anchovy (Engraulis encrasicolus) which is caught abundantly in our country and 40% of this caught was evaluated as anchovy oil and anchovy flour was used as the material. It is aimed to recover fish oil with ß-cyclodextrin which is a natural material in order to be odour free and prevent oxidation stability while storage. Oil obtaining was carried out via traditional extraction method. Anchovy oil / ß-cyclodextrin complexes were calculated as molar ratio and 5 different groups (group 3: 1, group 2: 1, group 1: 1, group 1: 2, group 1: 3 anchovy oil/ß-cyclodextrin respectively) were formed. The oxidative stability of complexes which formed were tried to be determined by peroxide, color, TBARS, conjugated-dien, p-anisidine, UV-spectrum analysis meanwhile odour and flavour parameters were detected by sensory analysis. The morphological structures of the complexes were determined by scanning electron microscopy (SEM), fatty acid compositions and water content analysis. Anchovy oil was used as the control group in all the analysis. Complexes were stored at 25 oC in dark for 11 weeks and it was found TBARS, p-anisidine and peroxide values did not raise as much as anchovy oil did not exceed the acceptable limit values.