Balık yağı kalitesinin depolama sıcaklığına ve süresine bağlı değişimi
Changes of fish oil quality due to storage temperature and time
- Tez No: 156070
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET KARAÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Fisheries Technology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada; depolama sıcaklığı ve süresinin, balık yağı kalitesi üzerine etkisi incelenmiştir. Balık yağı elde etmek üzere materyal olarak seçilen balık türleri. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda avlanan hamsi (Engraulis encrasicolus, L., 1758), istavrit {Trachurus trachurus, L., 1758), tirsi (Alosa fallax, Lacepede, 1803), zargana {Belone belone, L.. 1758) ve altınbaş kefal (Mugil auratus, Risso, 1810) 'dir. Çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen balık yağlan, +4°C ve -18°C olmak üzere iki farklı sıcaklıkta depolanmış ve 150 gün boyunca kimyasal kalite parametreleri izlenmiştir. Her iki sıcaklıkta depolanan balık yağlarında da iyot sayısı ve ester sayısı haricindeki kalite parametreleri zamanla artmıştır. Buzdolabında (+4°C) depolanan bütün balık yağı örnekleri ancak 90 gün boyunca tüketilebilirlik özelliklerini koruyabilmiştir. Derin dondurucuda (-18°C) depolanan balık yağlarından hamsi ve tirsi dışındakiler 150 gün boyunca tüketilebilirlik özelliklerini korumuştur. Hamsi ve tirsi yağı ise -18°C'de ancak 120 gün boyunca oksidasyona dayanabilmiş ve tüketilebilirlik özelliklerini 120 gün boyunca koruyabilmiştir. Yağlar içinde en fazla oksidatif bozulma gösteren, hamsi yağı ile tirsi yağı olmuştur. Oksidasyona en dayanıklı olan balık yağı ise zargana yağıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Changes of Fish Oil Quality Due to Storage Temperature and Time In this study, effects of storage temperature and time on fish oil quality were observed. Five different fish oils were extracted from anchovy {Engraulis encrasicolus, L., 1758), horse mackerel (Trachunis trachurns, L., 1758), twaite shad {Alosa fallax, Lacepede, 1803), garfish (Belone belone, L., 1758) and golden mullet (Mugil auratus, Risso, 1810) caught abundantly in the eastern Black Sea region. Fish oils extracted by solvent extraction methods stored in two different temperature, +4°C and -18°C. In these fish oils, chemical quality parameters were examined for 150 days. All chemical quality parameters except iodine and ester value increased with time both in refrigerator (+4°C) and deep freezer (-18°C) samples. All fish oil samples stored in refrigerator preserved properties of acceptability for only 90 days. However, acceptability tolerance was found 120 days for anchovy and shad oils and 150 days for golden mullet, garfish and horse mackerel oils stored in deep freezer. Most oxidative deterioration was found in anchovy and shad oils. Among all samples, garfish oil showed the most oxidative deterioration tolerance.