İnşaat projelerinde çalışanların risk yönetimi ve risk azaltıcı tedbirler karşısındaki tutumları: Antalya örneği
Employee attitudes about risk management and risk reducing precautions in construction projects: Antalya example
  1. Tez No: 453585
  2. Yazar: GÜRSEL GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnşaat projeleri ile ilgili risk yönetimi ve risk azaltıcı tedbirlere yönelik yapılan çalışmalar daha çok yüklenici ve işverenler için, maliyet, süre ve kalite açısından ele alınmıştır. Projelerin büyümesi ve daha karmaşık hale gelmesi ile birlikte inşaat projelerinde çalışanların risk ve risk azaltıcı tedbirlere yönelik tutumlarının belirlenmesi, ortaya çıkabilecek risklerin azaltılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada; risk, proje risk yönetimi, inşaat projelerinde risk yönetimi ve risk azaltıcı tedbirler hakkında kısa bilgiler verilerek, Antalya'da inşaat projelerinde çalışanların, risk yönetimi ve risk azaltıcı tedbirler karşısındaki tutumları araştırılmış ve anket yöntemi ile Likert tipi tutum ölçeği kullanılarak, SPSS 20 programında analizler yapılarak sektöre katkı sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk management and risk-reducing precautions in construction projects particularly for contractors, employers, cost, duration, and terms of quality terms were studied. Due to increase in size and getting more complex of the projects, determination of employees' attitudes for risk management and risk reducing precautions in construction projects in terms of reducing the risks that may arise is of great importance. In this study; together with brief information about risk, risk management, risk-reducing precautions in construction projects; attitudes of employees related to the risk management and risk reducing precautions were investigated in construction projects in the example of Antalya, survey method and Likert-type attitude scale were used and analysed by SPSS 20 program and contribution to the construction industry was aimed.