Türkiye'de inşaat projelerinde çalışanların risk azaltıcı önlemler karşısında iş sağlığı ve güvenliği algılarının değerlendirilmesi
Evaluation of employees in Turkey in construction project risk mitigation measures against the perception of occupational health and safety
  1. Tez No: 750509
  2. Yazar: MUHAMMED AVCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnşaat sektörü, gelişmekte olan ülkelerde ekonomiye yön veren önemli bir sektördür. Ekonomik anlamda etkin bir role sahip olan inşaat sektörü, iş sağlığı ve güvenliği bakımından her zaman en fazla riski barındıran faaliyet alanlarından biri olmuştur. İnşaat sektörünün kendine has özellikleri sebebiyle sağlık gözetimi öteki sektörlere kıyasla daha güçtür. Proje esaslı ve kesintili bir biçimde faaliyetlerini sürdüren inşaat sektöründe, iş görenlerin sağlık ve emniyet konularına odaklanmaları oldukça zordur. Son senelerde Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda gerçekleşen düzenlemelere bağlı olarak İş kazalarının yaşanma sıklığında düzelmelerin olduğu dikkat çekmektedir. Fakat Türkiye hâlâ hem genel kaza sıklığı hem de ölümle neticelenen kaza sıklığı bakımından Avrupa'da en kötü performansı sergilemektedir. İnşaat projelerinde hukuksal, teknik ve yönetimsel bazı önlemlerle iş kazaları belli bir oranda düşürülmeye çalışılsa da, alınan bu önlemler iş kazası sıklığını asgari seviyeye düşürmek için yeterli gelmemektedir. Çalışmada inşaat projelerindeki risklerin azaltılması için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği, inşaat projelerinde çalışanların risk azaltıcı önlemler karşısında iş sağlığı ve güvenliği algıları ve projelerde risk yönetim süreçlerinin iyileştirilmesinde öne çıkan faktörler ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Çalışmanın amacı, projede çalışanların risk azaltıcı önlemler karşısında iş sağlığı ve güvenliği algılarını belirlemek ve projelere ilişkin risk yönetim süreçlerinde eksik ve hatalı yönlerin tespit edilerek gerekli önemlerin alınmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The construction sector is an important sector that shapes the economy in developing countries. The construction sector, which plays an economically active role, has always been one of the areas with the highest risk in terms of occupational health and safety. Due to the unique characteristics of the construction sector, health surveillance is more difficult than in other sectors. In the construction sector, which operates on a project-based and intermittent basis, it is difficult for employees to focus on health and safety issues. Last year in Turkey, depending on the arrangements in place for Occupational Health and Safety is noteworthy that the improvement in the frequency of occupational accidents to happen. However, Turkey is still both overall accident frequencies as the frequency of accidents that result in death, both exhibits the worst performance in Europe. Although some legal, technical and managerial measures have been taken to reduce occupational accidents to a certain extent in construction projects, these measures are not sufficient to minimize the frequency of occupational accidents. In this study, it is tried to put forward how to follow the ways to reduce risks in construction projects, occupational health and safety perceptions of employees in construction projects against risk mitigation measures and the factors that are important in improving risk management processes in projects. The aim of the study is to determine the occupational health and safety perceptions of the project employees against risk mitigation measures and to ensure that the missing and faulty aspects of the risk management processes of the projects are identified and the necessary importance is taken.