Stochastic geometry based analysis of heterogeneous networks
Heterojen ağların stokastik geometri temelli analizi
- Tez No: 453595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yakın dönem hücresel sistemler, kapsama bölgesini ve ağ kapasitesini artırmak amacıyla yoğun baz istasyonu konuşlanmaları içeren çoklu katmanlı erişim noktalarından oluşmaktadır. Altıgen ya da kare ızgara gibi klasik baz istasyonu dağıtım modelleri, gerçek geometrik kurulumların özelliklerini analiz etmek için yetersizdir. Bu türden plansız telsiz ağların analitik olarak çözümlenebilmesi için stokastik geometri yaklaşımı,önerilmiştir. Girişim, kablosuz ağların kapasitesini etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğu için, hücreler-arası girişim eşgüdümü (ICIC), özellikle heterojen ağlarda, ağın başarımını artırmak için önerilmektedir. Çalışmamız, en sık kullanılan iki ICIC yöntemi olan katı kesirli frekans yeniden kullanımı (FFR) ve yumuşak yeniden kullanım (SFR) üzerinde yoğunlaşmıştır. Küçük hücreler, gelecek dönem LTE ağlarının artık vazgeçilmez bir parçası haline geldiği için, heterojen ağlarda kullanıcı hareketlili\-ğinin etkisini araştırmak büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, girişimin ve kapsama olasılığının anlık görünümlerinin analizini sağlayan farklı hareketlilik değerlendir\-mesi yaklaşımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent cellular systems are composed of multiple tiers of access points with dense base station deployments in order to maintain higher coverage region and network capacity. Classical methods of modeling base station deployments such as hexagonal grid or square grid modeling are mostly insufficient to analyze characteristics of the real geometric configuration. As a result, stochastic geometry approach has been suggested to provide analytically tractable models of ad hoc wireless networks. Since the interference is a primary limitation factor of the capacity of wireless networks and the quality of service, inter-cell interference coordination (ICIC) is suggested to enhance the performance of the network, especially in heterogeneous networks. We are mainly focused on the performance of the strict fractional frequency reuse (FFR) and soft frequency reuse (SFR) schemes, which are the two most commonly used ICIC techniques. Since small cells are becoming an essential part of future LTE networks, it is vital to investigate the impact of user mobility on heterogeneous networks. We examine different approaches for mobility evaluation of cellular networks by providing single snapshot analysis of the interference and coverage probability.