The wetting and the adhesion behavior of different types of polymers on air side and tin side of float glasses
Farklı polimerlerin camın hava ve kalay yüzeylerini ıslatma ve camın hava ve kalay yüzeylerine yapışma davranışları
- Tez No: 453606
- Danışmanlar: DR. EDİZ TAYLAN, PROF. DR. SELİM HAMİT KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, farklı polimerler, camın hava ve kalay yüzeyini ıslatma ve camın hava ve kalay yüzeyine yapışma özellikleri bakımından incelenip, karşılaştırılmıştır. Öncelikle cam numuneleri ve kaplama malzemeleri, camın kaplanması için hazır hale getirilmiştir. 2 mm, 4 mm ve 6 mm farklı kalınlıklardaki ve 10*10 cnm boyutlarındaki düzcamlar kullanılmıştır. Trakya Cam Sanayii A.Ş. Trakya Fabrikası'ndan temin edilen düzcam numuneleri kullanım öncesi asidik ve bazik temizleme ajanları ile bulaşık makinasında yıkanmışlardır. Her iki yüzeydeki ıslatma farklarının görülebilmesi açısından, hava ve kalay yüzeylerinin temas açısı ölçümleri suya karşı incelenmiştir. Temas açısı ölçümlerinden elde edilen sonuçlara göre camın kalay yüzeyinin hava yüzeyine göre daha hidrofobik olduğu görülmüştür. Etilen akrilik asit kopolimeri, etilen maleik anhidrit kopolimeri, polivinil bütiral, etilen akrilik asit kopolimer iyonomeri, epoksi reçine gibi çeşitli polimerler su bazlı emülsiyon, eriyik, çözelti ve sıvı kalıplama reçinesi gibi farklı formlarda hazırlanmışlardır. Kalay tarafı belirleme dedektörü kullanılarak camın hava ve kalay yüzeyleri tespit edilmiştir. Kaplama malzemeleri uygun sıcaklık ve zaman koşullarında camın hava ve kalay yüzeylerine uygulanmışlardır. Yapışma testleri Defelsko Positest AT-A Automatic Adhesion Tester kullanılarak yapılmıştır. Yapışma test sonuçları, farklı polimer malzemelerin camın hava ve kalay yüzeylerine yapışma kuvvetlerinin gözlemlenebilmesi için incelenmiştir. Sıvı kalıplama reçineleri, cam yüzeyindeki boşlukları ve delikleri doldurup cama tamamen yapıştıkları için, en iyi yapışma kuvveti sonuçları sıvı kalıplama reçineleri ile elde edilmiştir. Çözeltiler ve sıvı kalıplama reçineleri camın kalay yüzeyine uygulandıklarında, ara yüzey bağ kuvvetinin hava yüzeyine göre daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wettability and the adhesion behavior of different types of poymers on air side and tin side of float glasses were investigated and compared. First glass samples and coating materials were prepared for the coating process. Float glasses in 2 mm, in 4 mm and in 6 mm thickness and 10*10 cm dimensions were used. The glass samples were supplied from Trakya Glass San. A.Ş. Trakya Plant, were cleaned with acidic and basic cleaning agents in a dishwasher. Contact angle measurements of air side and tin side were taken with water to see the difference in wettability of both surfaces. Results of contact angle meaurements showed that the tin side of glass is more hyrophobic than the air side of the glass. Several polymers such as ethylene-acyrilic acid copolymer, etylene-maleic anhydride copolymer, polyvinly butyral, ionomer of ethylene acid copolymer, epoxy resin were prepared. The polymers were applied as water based emulsions or melts or soluitons in various solvents. Liquid molding resins were applied as liquids. The tin side of the glass samples was detected by using a UV tin side detector. Coating materials were applied on both the air and the tin side of glasses under specific conditions (temperature and time).. Adhesion tests were done by using Defelsko Positest AT-A Automatic Adhesion Tester. The adhesion test results were examined to characterize and observe the adhesion strength of different type of polymers on air side and tin side of float glasses. The best results were obtained with the samples when the polymers was applied as solutions ans with liquid molding resins because these liquid samples can fill all the holes or cavities on the glass surface and the glass is completely coated with the materials. When the solutions and liquid molding resins were applied on the tin side of the glass, the adhesive force was higher than the air side of the glass.