Liposomes Encapsulating Cosmetic Raw Materials
Kozmetik Hammaddeleri Kapsülleyen Lipozomlar
  1. Tez No: 453607
  2. Yazar: DERYA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZ ZEYNEP ATAY GÖK, DOÇ. DR. ŞARO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Vesiküller, su varlığında amfifilik yapısal blokların kendiliginden kümelenip tak merkezli ̧çift katmanlı bir yapı oluşturması ile meydana gelen yüksek düzenlilikte yapılardır. Vesiküller, içe dönük kapalı yapıları sayesinde hedefe yönelik ilac tasımacılığından kozmetik hammadde kapsullenmesine kadar ̧cok geniş bir alanda kullanılmak üzere mukemmel araclardır. Bir maddenin cilt uzerinde etkili bir ̧sekilde ̧calısabilmesi icin cildin en ust tabakası olan stratum corneum tabakasının icinden gecebilmesi gereklidir. Vesiku ̈ller cilt yapılarına benzerligi dolayısıyla cildin bu dıs tabakasını rahatlıkla gecebilirler. Bu essiz ̈ozellikleri, vesiku ̈llerin son yıllarda kozmetik endu ̈stirisinde kullanımını gittikce arttırmaktadır. Bu ̧calısmada, seramit, kolesterol ve kolestril su ̈lfat gibi cilt lipitleri kullanılarak yeni bir lipozom bile ̧simi hazırlanmıstır. Cesitli lipozom boyutu kucultme tekniklerinin lipozom boyutu ve dayanıklılıg ̆ına etkileri karsılastırılmıstır. Lipozom dayanıklılıgını arttırmak ve olası bakteryal enfeksiyonları o ̈nlemek amacıyla etanol i ̧ceren yeni bir yayılma ortamı gelistirilmistir. Filaggrin, madecososide ve heteroside gibi cesitli kozmetik hammaddelerin elde edilen lipozomlardaki kapsulleme verimlilikleri olcu ̈lmustur. Bu maddeler egzema ve atopik dermatit gibi bazı cilt hastalıklarına karsı ortak iyileştirici etkileri bulunması dolayısıyla o ̈zellikle secilmislerdir. Bu arastırma ile filaggrin ilk kez bir kapsulleme ̧calısmasında kullanılmaya baslanmıstır.
Özet (Çeviri)
Vesicles are highly ordered self-assemblies consisting of concentric bilayers formed by self-aggregation of amphiphilic building blocks in the presence of water. Their enclosed structures makes them perfect vehicles for studies in many areas from targeted drug delivery to cosmetic raw material encapsulation. For a substance to operate onto the skin effectively it is necessary to penetrate through stratum corneum, outermost layer of the skin. As vesicles have structures very similar to skin membrane, they have the ability to fuse with skin outer layer. Due to this unique characteristic, usage of vesicles is promoted lately in cosmeceuticals industry. In this study, a novel liposome composition has been introduced by using skin lipids such as ceramides, cholesterols and cholestryl sulfates. Effect of different down- sizing methods on liposome size and stability is compared. To increase the vesicle stability and keep away possible bacterial infections, a new dispersion media consisting of ethanol has been introduced. Encapsulation efficiencies of the obtained liposomes are investigated with some cosmetic raw materials like filaggrin, madecososide and heterosides. These molecules are chosen specifically for their common therapeutic effects on skin diseases such as eczema and atopic dermatitis. Filaggrin has been used for the first time in an encapsulation study with this research.