Determination of soil erosion in erdemli microcatchment using Geographic Information System (GIS)
Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanarak erdemli mikrohavzasında toprak erozyonunun belirlenmesi
- Tez No: 453648
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAADDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı yaklaşık 8397.16 ha bir alana sahip Bingöl-Erdemli mikrohavzasının, toprak erozyon durumunu ve bazı toprak özelliklerini belirlemektir. Bu amaçla Erdemli mikrohavzasının 1/25000'lik topoğrafik haritası sayılaştırılmış ve bu alana ait yükseklik grubu, eğim, arazi kabiliyet ve toprak haritası yükseklik modeli kullanılarak caoğrafi bilgi sistemli kullanılarak yeniden oluşturulmuştur. Haritaların sınıflandırılmasında ArcGIS 10.1 programı kullanılmıştır. Toprak örnekleri 0-30, 30-60 cm, 60-90 cm ve 90-120 cm derinliklerinden alınmıştır. Araştırma alanındaki 7 köye (Erdemli, Bahçeli, Dışbudak, Gökdere, Kıran, Suvaran ve Yumaklı) ait alanda 80 toprak profili açılarak bu noktalardan toplam 291 toprak örneği alınmıştır. Araştırma kapsamında topraklarda, tekstür, pH, elektriksel iletkenlik (EC), organik madde, toplam azot (N), kireç (CaCO3), yarayışlı potasyum (K), yarayışlı fosfor (P), ve sodyum analizleri yapılmıştır. Toprak analiz sonuçları ve arazi etüt çalışmalarına göre, araştırma alanında erozyon probleminin olduğu belirlenmiştir. Sonuçlara ek olarak jeolojik toprak erozyonu direnci, çok şiddetli, şiddetli, orta şiddetli ve az şiddetli olara derecelendirilmiştir. Bununla birlikte araştırma alanı toprakları, az kireçli, düşük elektriksel iletkenlik, orta organik madde içeriği, nötr pH düzeyi, yeterli düzeyde azot, fosfor ve potasyum içermektedir. Araştırma alanı jeolojik olarak metamorfik ana kaya yapısında sahiptir. Bu ana kaya üzerinde, killi, killi tın, kumlu, kumlu tın, kumlu killi tın ve siltli tın bünyeli toprakların oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective and the aim of this study to determine some soil properties and soil erosion of the Microcatchment and of the watershed working area of about (8397.16) hectares in Bingol–Erdemli Microcatchment. This objectives and aim, Erdemli research Micro catchment with the scale 1/25.000 digital elevation model was created by the digitization of topographic maps, by using this digital elevation model of soil erosion, elevation, aspect, land, land capability, and slop use maps were re –created. The classification of maps was used Arc GIS 10.1 programmer. Soil samples were taken from depths, of (0-30 cm, 30-60 cm, 60-90 cm and 90-120 cm). In study area a total of 80 landscapes were opened in the area of 7 research villages (Erdemli, Bahçeli, Dışbudak, Gökdere, Kıran, Suvaran and Yumaklı) and a total of 291 soil samples were taken from these points. Within the scope of the study, were analyzed that, soil texture, pH, electrical conductivity (EC), organic matter, total nitrogen (N), lime (CaCO3), available potassium (K), available phosphorous (P), and sodium (Na). According to soil analysis results and field survey studies, it was determined that there is soil erosion problem in the research area. In addition to the results, geological soil erosion is rated as resistance, very severe, severe, moderate, and less severe. Nevertheless result of soil analysis contains of that less lime, low electrical conductivity, medium organic matter content, neutral pH level, sufficient nitrogen, phosphorus and potassium. To study in this area, the geological structure is composed of metamorphic bedrock. It is determined that clay, clayey, sandy, sandy loam, sandy clayey and silty loam are formed on this bedrock.