Study of statin effects on plasma lipid profile of patients with dyslipidemia
Dislipidemi hastalarında statinin plazma lipid profili üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 453649
  2. Yazar: LEZAN FARHAD RAJAB BLBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VIKTOR NEDZVETSKYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Dislipidemi gelişmiş ülkelerde önemli bir halk sağlığı problemidir ve dünya çapında daha yaygın hale gelmektedir. Ayrıca dislipidemi kardiyovasküler hastalık için önemli bir risk faktörüdür ve dünyadaki ölümlerin ilk başta gelen nedeni olarak kabul edilirken, kardiyovasküler hastalık nedeniyle Kürdistan bölgesinde daha fazla insan öldü. Bu çalışmanın amacı, dislipidemi hastalarında anti-kolesterol tedavisinin plazma lipid profili üzerine etkili olup olmadığını araştırmaktır. Yirmi dört hasta Erbil şehirdeki Cerrahi Özel Hastanesi Kardiyak Merkezinde alındı ve dislipidemi ile teşhis edildi. 20,02,2016'da başlayan ve 20,04,2016'da biten kan örnekleri koleksiyonları. Bu çalışmada dislipidemi hasta grubu olarak 12 hasta (4 erkek 8 kadın) sağlıklı grup, 30 sağlıklı hasta ve sağlıklı grup olarak dislipidemi saptanmayan 12 hasta (yaşları 30, üzeri) kullanıldı. Bu çalışmanın sonuçları, total kolesterol (TCH) ve trigliserid (TG) konsantrasyonunun, atorvastatin tedavisine başlamadan önce kontrol grubuna göre anlamlı olarak yaklaşık% 66,7 veya 1,67 kat ve% 69,5 veya 1,69 kat arttığını, Atorvastatin ile tedavi sonrasında azaldı. Düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) konsantrasyonu, atorvastatin tedavisinden önce kontrol grubuna göre% 42,8 veya 1,42 kat daha yüksekti; tedavi sonrası azaldı, ancak anlamlı değildi. Bu arada, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) konsantrasyonu, atorvastatin tedavisine başlamadan önce hasta grubunda yaklaşık%23,5 veya 1,3 kat daha düşüktü; atorvastatin tedavisi sonrası arttı. CHOL / HDL konsantrasyonu, atorvastatin tedavisinden önce hasta grubunda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı derecede yüksek değildi, atorvastatin tedavisinden sonra anlamlı olarak azaldı. Öte yandan, atorvastatin tedavisi öncesinde hasta grubunda kreatinin konsantrasyonu kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek değildi, tedavi sonrası azaldı, ancak anlamlı değildi. Üre konsantrasyonu atorvastatin tedavisine başlamadan önce hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti, tedavi sonrası azaldı, ancak belirgin değildi. Glikoz konsantrasyonu, atorvastatin tedavisi öncesi ve sonrası hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksekti; tedavi sonrası% 34,8 veya 1,34 kat azaldı, ancak anlamlı değildi. Eritrosit sedimantasyon hızının (ESR) ortalama değeri atorvastatin tedavisinden önce kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti, atorvastatin tedavisinden sonra azaldı, ancak anlamlı değilken, ortalama ESR seviyelerinde anlamlı farklılık vardı Atorvastatin ile tedavi öncesi ve sonrası hastalar. Gözlenen sonuçlar, atorvastatin'in lipid metabolizması ve ana klinik indeksler üzerine üre ve kreatinin gibi çok faktörlü etkisini göstermektedir. Bir araya getirildiğinde elde edilen veriler, dislipidemi hastalarının semptom verileri için statinin yumuşak pozitif etkisini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Dyslipidemia is a major public health problem in developed countries, and it is becoming more common worldwide. Also dyslipidemia is a major risk factor for cardiovascular disease, and it is considered as the first leading cause of death in the world, more people died in Kurdistan region by cardiovascular disease. The aim of this study is to investigate whether anti-cholesterol treatment could effect on plasma lipid profile of patients with dyslipidemia. Twenty-four subjects were taken at Surgical Specialty Hospital Cardiac Center in Erbil city and diagnosed by dyslipidemia. Blood sample collections started in 20,02,2016 and finished in 20,04,2016. The present study included 12 patients (6 males and 6 females) who had dyslipidemia as patient group and 12 individuals (4 males and 8 females) who had no dyslipidemia as healthy group, patient and healthy groups aged >30 years old. The results of this study showed that the concentration of total cholesterol (TCH) and triglyceride (TG) were significantly higher about 66,7% or in 1,67 times and 69,5% or in 1,69 times in patient group before treatment with atorvastatin than that of control group, while they were decreased after treatment with atorvastatin. The concentration of low density lipoprotein (LDL) was significantly higher about 42,8% or in 1,42 times in patient group before treatment with atorvastatin than that of control group, it is decreased after treatment but not significantly. Meanwhile, the concentration of high density lipoprotein (HDL) was significantly lower about 23,5% or in 1,3 times in patient group before treatment with atorvastatin than that of control group, it is increased after treatment with atorvastatin. The concentration of CHOL/HDL was not significantly higher in patient group before treatment with atorvastatin as it compares with control group, it is decreased non-significantly after treatment with atorvastatin. On the other hand, the concentration of creatinine was not significantly higher in patient group before treatment with atorvastatin than that of control group, it is decreased after treatment but not significantly. The concentration of urea was significantly higher in patient group before treatment with atorvastatin than that of control group, it is decreased after treatment but not significantly. The concentration of glucose was significantly higher in patient group before and after treatment with atorvastatin than that of control group, it is decreased about 34,8% or in 1,34 times after treatment but not significantly. The mean value of erythrocyte sedimentation rate (E.S.R) was significantly higher in patient group before treatment with atorvastatin than that of control group, it is decreased after treatment with atorvastatin but not significantly, but there is significant difference in mean levels of (E.S.R) in patients before and after treatment with atorvastatin. Observed results show multifactorial effect of atorvastatin on lipid metabolism and main clinical indices, as urea and creatinine. Taking together, obtained data evidence soft positive effect of statin for symptom data of patients with dyslipidemia