Periton diyalizi hastalarında rosuvastatin tedavisinin fibrinoliz ve inflamasyon belirteçlerine etkileri
Effects of rosuvastatin on inflammatory and fibrinolytic biomarkers in peritoneal dialysis patients
- Tez No: 347828
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK ÇETİN ÖZENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaçlar: Periton diyalizi (PD) hastaları yüksek kardiyovasküler riske sahiptirler ve dislipidemi ile kardiyovasküler mortalite arasındaki ilişki iyi tanımlanmamıştır. Statin tedavisinin PD hastalarında aterojenik durumu azalttığına dair kesin bir veri bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı PD hastalarında rosuvastatin tedavisinin lipid profili, inflamasyon ve fibrinolitik belirteçler üzerine olan etkilerinin gösterilmesiydi. Metotlar: LDL Kolesterol (LDL-K) düzeyi >100 mg/dl olan 18 hasta (ortalama yaş 48.3±10.7, 7 kadın) 8 hafta boyunca 10 mg/gün rosuvastatin aldı (tedavi gurubu), LDL-K düzeyi >100 mg/dl olan 15 hasta (ortalama yaş 51.1±14.5, 4 kadın) da kontrol gurubu olarak belirlendi. Tüm hastaların bazal demografik, laboratuvar verileri kaydedildi. Her iki grupta da bazal ve 8. haftadaki lipid parametreleri, hsCRP, IL-6, MPO, PAI-1 ve t-PA düzeyleri değerlendirildi. Sonuçlar: Tedavi gurubunda 8 haftalık 10 mg Rosuvastatin tedavisi ile Total Kolesterol (başlangıçta 241.7 ± 40.1 mg/dl, 8. haftada 173.8 ±40.4 mg/dl,, p=0.0001), LDL-Kolesterol (başlangıçta 150.1 ± 46.4 mg/dl, 8. haftada 94.8 ±38.9 mg/dl,, p=0.0001), hs-CRP (başlangıçta 1.7 ± 1.3 mg/l, 8. haftada 1.3 ± 1.0 mg/l, p=0.005), IL-6 (başlangıçta 13.5 ±18.5 pg/ml, 8. haftada 10.6 ±13.6 pg/ml,, p=0.021), PAI-1 (başlangıçta 59.4 ± 17.4 ng/ml, 8. haftada 50.0 ±24.6 ng/ml,, p=0.011), değerlerinde anlamlı azalma olurken HDL-Kolesterol, Trigliserid, MPO ve t-PA değerlerinde tedavi ile anlamlı bir değişiklik olmadı Kontrol gurubunda ise 8. haftada başlangıca göre Total Kolesterol, HDL-Kolesterol, LDL-Kolesterol, Trigliserid, PAI-1, t-PA, MPO ve IL-6 değerlerinde anlamlı bir değişiklik saptanmadı. Rosuvastatin tedavisi ile belirgin bir yan etki gözlenmedi. Tartışma: Rosuvastatin tedavisi periton diyalizi hastalarında LDL-K, hsCRP, PAI-1 ve IL-6 düzeylerini anlamlı olarak azaltmaktadır. Sonuçta statinlerin periton diyalizihastalarında LDL-K?ü azaltıcı etkilerinin yanında fibrinolitik aktivite ve inflamasyon üzerine de yararlı etkileri olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aims: Patients on peritoneal dialysis have high cardiovascular (CV) risk and the association between dyslipidemia and CV mortality is not well defined. There is no conclusive data whether statin treatment could ameliorate the atherogenic state in PD patients. The aim of this study was to demonstrate the effects of rosuvastatin on lipid profile, inflammatory and fibrinolytic markers on PD patients. Methods: Eighteen PD patients with LDL cholesterol (LDL-C) levels greater than 100 mg/dl received 10 mg rosuvastatin per day for 8 weeks (treatment group) and 15 PD patients were assigned as control group. Lipid parameters, hsCRP, IL-6, MPO, PAI-1 and t-PA levels were measured at baseline and at the end of the study in both groups. Results: Total cholesterol and LDL-C levels were significantly decreased after therapy (from 241.7±40.1 mg/dl to 173.8±40.4 mg/dl, p=0.0001; from 150.1±46.1 mg/dl to 94.8±38.9 mg/dl, p=0.0001, respectively). hsCRP levels was reduced (from 1.7 ± 1.3 mg/l to1.3 ± 1.0 mg/l, p=0.005), , IL-6 levels were reduced (from 13.5±18.5 pg/ml to 10.6±13.6 pg/ml, p=0.021). Plasma PAI-1 levels were also reduced from 59.4±17.4 ng/ml to 50.0±24.6 ng/ml with rosuvastatin (p=0.011). In the control group there were no changes in lipid parameters, PAI-1 and IL-6 levels. t-PA and MPO levels did not changed in both groups. We did not observe any significant side effects with rosuvastatin therapy. Conclusions: Rosuvastatin therapy effectively reduced LDL-C, hsCRP, PAI-1 and IL-6 levels without any significant side effect in PD patients. In conclusion, statins may have some beneficial effects on fibrinolytic activity and inflammation in addition to LDL-C lowering effect in PD patients.