Bafra ilçesi (Samsun) briyofit florası
The bryophyte flora of Bafra district (Samsun)
  1. Tez No: 453666
  2. Yazar: SEZGİ BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Samsun ili Bafra ilçesinin briyofit çeşitliliğini ortaya koymaktadır. Araştırma alanına 2014-2015 yılları arasında arazi çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda 40 farklı noktadan 476 briyofit örneği toplanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda alandan Marchantiophyta'dan (Ciğerotları) 33 ve Bryophyta'dan (Karayosunları) 133 olmak üzere, toplamda 50 familya ve 99 cinse ait, 166 tür ve tür altı taksonun kaydı verilmiştir. Tespit edilen taksonların familyalara göre dağılımına bakıldığında, en zengin familyalar karayosunları için Pottiaceae (25), Brachytheciaceae (24), Mniaceae (10), Orthotrichaceae (10) ve Amblystegiaceae (9); ciğerotları için Lophocoleaceae (4), Marchantiaceae (3), Porellaceae (3)'dir. En zengin cinsler karayosunları için Orthotrichum (9), Plagiomnium (6), Hypnum (6) ve Fissidens (5); ciğerotları için ise Marchantia (3), Lophocolea (3) ve Porella (3)'dır. Ancak, çalışma alanından toplanan örnekler arasında Anthocerotophyta'ya (Boynuzotları) ait herhangi bir taksona rastlanmamıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, 47 tür ve tür altı takson Henderson (1961) Kareleme Sistemi'ne göre A3 karesi için, Scapania scandica (Arnell & H. Buch) Macvicar ise Türkiye Briyofit Florası için yeni kayıt olarak belirlenmiştir. Floristik listede taksonlar sistematik hiyerarşiye uygun olarak, toplanma lokaliteleri, Türkiye ve Dünya dağılımları, bazı ekolojik özellikleri ve hayat formlarına ait bilgiler ile birlikte sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was presented the bryodiversity of Bafra which is district of Samsun province. Field trips were organized to the research area between the years throughout the different 2014 and 2015. Throughout these research of 476 bryophyte specimens were collected from 40 sampling points. The finding obtained together with 33 from Marchantiophyta (liverworts), 133 from Bryophyta (mosses) of the area, in total 166 specific and infraspecific taxa, belonging to 50 families and 99 genera, have been identified from the area. When looking the distribution defined of taxa according to their families, the richest ones are Pottiaceae (25), Brachytheciaceae (24), Mniaceae (10), Orthotrichaceae (10) ve Amblystegiaceae (9) for mosses, Lophocoleaceae (4), Marchantiaceae (3), Porellaceae (3) for liverworts. The richest genera are Orthotrichum (10), Plagiomnium (6), Hypnum (6) ve Fissidens (5) for mosses, Marchantia (3), Lophocolea (3) ve Porella (3) for liverworts. However, there was not found any taxa of Anthocerotophyta (Hornworts) in collected samples from the study area. As a result, 47 specific and infraspecific taxa have been regarded as the new records for square A3 according to the Henderson (1961) Grid System. Moreover, Scapania scandica (Arnell & H. Buch) Macvicar has been identified as the new record for Bryophyte Flora of Turkey. In the floristic list, the taxa are presented in a systematical hierarchy with their collected localities, distribution both in Turkey and in the world, some of ecological features and life forms.