Pirincin deniz suyundaki korozyonuna rodaninin inhibisyon etkisinin incelenmesi
Investigsation of inhibition effect of rhodanine on the corrosion brass in sea water
  1. Tez No: 453701
  2. Yazar: VEHBİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada pirincin %3,5 NaCl çözeltisindeki korozyonuna rodaninin inhibitör etkisi incelenmiştir. Deneysel çalışmalar farklı derişimlerde inhibitör içeren ve inhibitörsüz %3,5 NaCl çözeltisinde yapılmıştır. Bu amaçla, açık devre potansiyelinin zamanla değişimi, elektrokimyasal impedans spektroskopisi, potansiyodinamik polarizasyon eğrileri ve lineer polarizasyon direnci teknikleri kullanılmıştır. Metal yüzeyinde oluşan inhibitör filminin kararlılığı kronoamperometri tekniği ile incelenmiştir. Korozif ortamda belirli bir süre bekletilmiş elektrotların yüzey yapıları taramalı elektron mikroskopu ve atomik kuvvet mikroskopu ile incelenmiştir. Metal yüzeyinin elementel bileşimi ve inhibitör moleküllerinin metal yüzeyindeki dağılımları enerji dağılımlı X ışını spektroskopisi ile belirlenmiştir. İnhibitörsüz ve inhibitör içeren çözeltilerde bekeltilmiş metal yüzeyinin hidrofobik/hidrofilik özellikleri temas açısı ölçümleri yapılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, rodaninin %3,5 NaCl çözeltisinde pirincin korozyonun hızını önemli ölçüde yavaşlatarak iyi bir inhibisyon sağladığını göstermiştir. İnhibitör molekülleri metal yüzeyinde homojen dağılımlı, sıkı ve zamanla kararlı bir inhibitör filmi oluşturmaktadır. Metal/çözelti ara yüzeyinde oluşan bu film metalin çözünme hızını yavaşlatarak korozyon dayanımını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, inhibitory effect of rhodanine on the corrosion of brass was studied in 3.5% NaCl solution in the absence and presence of different inhibitor concentrations. For this aim, potentiodynamic polarization, electrochemical impedance spectroscopy, linear polarization resistance and change of open circuit potential with time were used. The stability of the inhibitor film, which was formed on the metal surface, was investigated with the help of chronoamperometry technique. The surface of the metal which was exposed to the corrosive medium for a certain time was examined with scanning electron microscopy and atomic force microscopy. Elemental composition and the distribution of some elements over the steel surface were determined with energy dispersive X-ray spectroscopy. Surface hydrophilic/hydrophobic properties of the brass samples exposed to NaCl solution without and with the addition of the inhibitor. It was shown that rhodanine provide a good inhibition and reduces sufficiently corrosion rate of brass in 3.5% NaCl solution. Inhibitor molecules form a homogenous-distributed, compact, stable and time-protective film on the metal surface. The film formed at the metal/solution interface reduces dissolution rate of the metal and enhances its corrosion resistance.