Değişik türde karbonhidrat içeren besinlerin hazırlama şeklinin normal bireylerde kan şekeri düzeyine etkisi
The Effect of preparation types of various foods containing sameamount of carbohydrates on blood glucose level
  1. Tez No: 11380
  2. Yazar: NAZAN ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Araştırmada 7 test yiyeceği bir gün önceden aç bı rakılan yaşları 21-28 arasında değişen 8 sağlıklı kadın gönüllüye sabah 8' de yedir i İmiş t ir. Herbiri 50 g karbonhid rat içeren bu yiyecekler glikoz, pirinç pilavı, pirinç çor bası, bulgur pilavı, bulgur çorbası, mercimek plaki ve mer cimek çorbasıdır. Pirinç, bulgur ve mercimeği çorba şeklin de hazırlamak için önce blenderize edilip sonra pişirilmiş lerdir. Her test yiyeceği 10-15 dakika içinde tüketilmiştir. Venöz kan örnekleri 0, 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda alına rak kan glikozu ölçülmüştür. Diğer yiyeceklerle karşılaştırıldığında kan glikoz yanıtı glikoz alındığında pirinç, bulgur ve mercimekten da ha yüksektir. Kan glikoz düzeyinin yükselişi en düşük ve en yavaş yeşil mercimekte olmuştur. Bulgur pilavı pirinç pila vından daha düşük kan glikoz yanıtı vermiştir. Her üç besin ezilmiş çorba şeklinde yendiğinde pilav ve plaki şekille rinden daha yüksek kan glikoz yanıtı oluşturmuşlardır. Bu besinlerin glisemik indeksleri sırasıyla pirinç için 70, bul gur için 64 ve mercimek için 4 4 olarak bulunmuştur.The Effect of Preparation Types of Various Foods Containing Same Amount of Carbohydrates on Blood Glucose Level Eight healthy women volunteers aged 21-28 years participated in this study. Seven tests meals were examined. All test meals were ingested at 08 00 h after an overnight fast. The test meals contained 50 g carbohydrates from different foods " These are glucose, rice, bulgur and green lentil. Meals were prepared' in two forms, first as a grain (pilav), second as a creamed soup. For the preparation of the soup form, rice, bulgur and lentil were processed in blender then cooked. Each test meal was consumed in 10-15 min. Samples of venous blood were taken during fasting and at 30, 60, 90 and 120 min after ingestion of the meal. The blood glucose response was significantly different among the meals. Rice gave higher blood glucose responses than bulgur and green lentil. Green lentil gave the lowest blood glucose level. For all three foods, the blood glucose level was significantly greater after ingestion as a soup. The glycaemic index of these foods as fallow; rice 70, bulgur 64, lentil 44.
Özet (Çeviri)