Yağış sularının konut ölçeğinde sürdürülebilir tasarım kapsamında incelenmesi
Investigation of rainwater over residential building scope in the context of sustainable design
  1. Tez No: 453717
  2. Yazar: KÜBRA AKAYDIN SEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Su sıkıntısı ile karşılaşılan son dönemde, tüm dünyanın alternatif su kaynaklarını kullanma konusunda geliştirdiği teknolojilerin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu teknolojilerin yaygın olarak kullanılmadığı ülkemizin şu anda sahip olduğu su potansiyeli ve gelecekte ön görülen su miktarları göz önüne alındığında dünyanın gerisinde olduğu gözlenmektedir. Tatlı su kaynaklarının kirletilmesi ve tüketilmesi gibi nedenlerden dolayı gri suyun arıtılarak tekrar kullanıldığı sistemlerin dışında yeni bir alternatif olarak yağmur suyunun toplanarak kullanılması gündeme gelmiştir. Çatı yüzeylerinden toplanan yağış sularının basit arıtma işlemlerinin ardından kullanılabilmesi su korunumu açısından alınabilecek önlemler arasındadır. Birçok ülkede bu yöntem ile kullanım suyu tüketimi azaltılarak büyük ölçüde tasarruf sağlanmaktadır. Bu çalışmada; yağmur suyunun temel yaşam alanlarımız olan konut binalarının içinde ve dışında kullanımına ilişkin sistemlerin örneklerle değerlendirilmesi ve yağmur suyu kullanımının dünyada ve ülkemizde yasalar, yönetmelikler ve yeşil bina sertifikasyon sistemlerinde ele alınmasının incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Using developed water technologies to provide alternative water sources is getting widespread all over the world due to water shortage. These technologies are not common in Turkey but existing and future projection water potential of our country is lower than most part of the world. Collecting and using rainwater is emerged as an alternative water reuse method other than treated grey water reuse due to high consumption and high contamination of fresh water. Using rain water after applying basic treatment methods on collected rain water from surface of a roof is one of the method to conserve water. Many country decrease their water consumption by applying this method. In this study, evaluation of rainwater systems inside and outside of the residental buildings with examples and investigation of regulations, legislations and green building sertification related rain water usage at different countries and Turkey is intended.