Türkiye'deki leed ve breeam yeşil bina sertifikasına sahip binaların analizi
Analysis of buildings with leed and breem green building certificate in Turkey
- Tez No: 453718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖZDE ÇAKIR KIASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de LEED ve BREEAM sertifikası alan yeşil binaları incelemek ve öne çıkan özelliklerini saptamaktır. Araştırma Türkiye'de LEED ve BREEAM sertifikasını en yüksek derece ile alan yeşil binaları kapsamaktadır. Günümüzde sürdürülebilirlik kavramı önemini giderek arttırmaktadır. Sürdürülebilir mimari Türkiye'de gündemde olan ve bu alanlarda çalışmaların yoğunlaştığı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye'de LEED ve BREEAM sertifika sistemleri aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de LEED sertifikasını 147 proje, BREEAM sertifikasını ise 25 proje almıştır. 376 kayıtlı proje LEED sertifikası alma amacıyla projelerini geliştirirken, bu sayının BREEAM sertifikası için 11 projeyle sınırlı kalmaktadır. Bu araştırmada her iki sertifika sistemini de en yüksek puanla alan seçilmiş projeler analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde sürdürülebilirlik ve yeşil binalar hakkında güncel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise, yeşil bina değerlendirme ve sertifika sistemleri yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine and identify outstanding features of the green buildings that receive LEED and BREEAM certificates in Turkey. The research covers green buildings that receive the highest degree of LEED and BREEAM certification in Turkey. The concept of sustainability is increasingly important nowadays. Sustainable architecture emerges as a concept that is on the agenda in Turkey and studies have been concentrated in this area. LEED and BREEAM certification systems are actively used in Turkey. In Turkey, 147 projects received LEED certification and 25 projects received BREEAM certification.While 376 registered projects are developing projects to receive LEED certification, this number is limited to 11 projects for BREEAM certification. In this study, the selected projects that have the highest score in the both certificate systems have been analyzed. In the first literature section of the study, updated information on sustainability and green buildings was given.In the second part, green building evaluation and certification systems are included.