Akıllı ev teknolojisinin yüksek konut yapılarında iç mekana etkileri
The effects of smart home technology on interior space in high-rise housing
  1. Tez No: 453720
  2. Yazar: SAMET BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARİYE SELHAN YALÇIN USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, insanların gereksinimlerine bakılarak, tarihin, teknolojinin ve konutun gelişimi ile akıllı evlere kadar nasıl gelindiği incelenmiştir. Araştırmanın konusu, akıllı ev teknolojisinin yüksek konut yapılarında iç mekâna etkilerinin araştırılmasıdır. Günümüzde konut gereksinimine bağlı olarak Türkiye'de birçok proje yapılmaktadır. İnşaat firmaları konuta ilişkin temel gereksinimleri ve iç mimari istekleri karşılarken akıllı otomasyonları da tamamlayarak müşterilerine sunabilmektedirler. Tezin amacı bu konudaki gelişmeleri, faaliyetleri, tamamlayıcı faktörleri ve konut tasarımındaki etkilerini belirlemektir. Araştırmanın kapsamı, konut tasarımında kullanılan akıllı ev sistemlerinin araştırılması ve bulguların değerlendirilmesidir. Araştırma 5 ana bölümden oluşmaktadır, 1. Bölümde, çalışmanın konusu, amacı, kapsamı ve sınırlılıkları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. 2. Bölümde, konut, konut türleri ve konutun tarihsel gelişimi araştırılmıştır. 3. Bölümde, konut çeşitliliklerinden yola çıkılarak, ülkemizde ve dünyada konutun gelişimi ele alınarak yüksek konut yapılarının tarihsel gelişimi ve nasıl ortaya çıktığı araştırılmıştır. 4. Bölümde, konutun tarihsel gelişiminde gelinen son nokta olan akıllı ev teknolojisinin, yüksek konutlardaki ve konutlardaki sistemleri incelenmiştir. 5. Sonuç bölümünde ise, kısaca konu değerlendirilmesi yapılarak, gelişen teknolojinin yüksek konut mimarisine olan etkisi, bu teknolojinin yüksek konutlarda iç mekâna etkileri ve kullanıcılara sağladığı faydalar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was examined how it concludes as the smart houses with the development of the history, technology and the housing by facing the needs of the humanbeing. The topic of the research is the examination of the influences of intelligent home technology on the indoor at tall housing buildings. Today, there are many projects are being done in Turkey by reason of the demand of housing Construction companies can meet the fundamental needs of the housing and the interior design requests while they submit smart automations to their customers complementarily. The aim of the thesis is to determine the developments, activities, complementary factors in this area and the effects on the design of the housing. The scope of the research is to research intelligent home technology which is used at housing design and to evaluate the results. The research consists of 5 main parts, In Chapter 1, the subject, purpose, scope and limitations of the study are explained in detail. In Chapter 2, housing, types of housing and historical development of the housing are examined. In Chapter 3, the historical development of tall housing buildings and how they came into existence are examined by taking the development of housing into consideration in our country and in the world with the and diversity of the housing. In Chapter 4, the systems of the intelligent home technology, the ultimate in the historical development of the housing, are examined at the tall buildings and the housing. In Chapter 5, the conclusion section, the subject matter is briefly evaluated and the advantages of developing technology on the tall housing buildings, the indoor effects at tall buildings and the benefits provided to users are explained.