Performans değerlendirme sistemlerinin kariyer yönetimi ile etkileşimi ve bir uygulama
- Tez No: 453721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMUT HULUSİ İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada kariyer kavramı, performans, örgütsel bağlılık ve rekabet konuları açıklanarak çalışanların bu kavramla ilişkilendirilmesi yapılmıştır. Personel bağlılığı ve personelin kariyerinde şirket devamlılığı konusunda gerekli stratejilerin neler olduğunu göz ardı etmeden, performans sisteminin bireyler arasında ve yöneticileri tarafından nasıl karşılandığı da önemle vurgulanmıştır. Ayrıca performans sistemlerinin uygun bir şekilde yönetimi; örgütsel bağlılık, bireysel kariyer ve verimlilik, çalışanların rekabet ortamında sağlam stratejilerle durması açısından önemlidir. Sonuç olarak bu çalışmada çalışanlarına performans değerlendirmeleri, rekabet ve performans kavramlarını içeren anket soruları kariyer geliştirme sistemiyle bağdaştırılarak sorulmuştur. Soru sayısı bakımından fazla olan performans değerlendirme ile kariyer sistemi ilişkisinde saptanan verilerle çalışmayı şu şekilde yorumlayabiliriz; her iki kavram birbiriyle doğrusal olarak anlam ilişkilidir ve bu ilişki sektörde çalışanların eğitimsel geçmişleriyle ve cinsiyet durumuna göre değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study organizational commitment was declared with employees. These employees were referred to the commitment of their own companies and occupation coherence was evaluated without ignoring the most significant strategies. The concept of performance-based system were interpreted among the employees and their bosses accordingly estimate the importance of their coherence. Besides the performance-based systems management was related to the concept of individual performance and productivity, it was not only important to stand firm with the strategy of carrier competitive environment but also it had to manage properly. In addition, this study was performed with the questions of survey. The survey was included both of cases, especially carrier determination, competition and performance which were also evaluated with the concept of performance-based systems and carrier systems. The amount of organizational commitment questions was bigger than other two cases and from these data were performed thanks to the survey. Accordingly these data both concept of carrier determination and performance-based systems earnings have a great correlation relationship and beside that they have increased due to the experience in sector and gender of employees.