Yüksek yapıların avantajlarının ve dezavantajlarının İstanbul örneği üzerinde irdelenmesi
Study of advantages and disadvantages of tall structures on the İstanbul example
- Tez No: 453719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE ERDİNÇ EDİRNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İlk insandan itibaren insanoğlu tarihi boyunca hayatta kalabilmek, korunmak, barınmak amacı ile yatay olarak oluşturdukları yapılarda çok uzun süre yaşamışlardır. Fakat M.Ö dönemlerde yükseklik, göğe daha yakın olma isteği insanlar için her dönemde farklı anlamlar ifade etmiştir. Günümüzde ise insanoğlu sanayi devriminden sonra hızlı kentleşmenin, teknolojik ilerlemelerin ve ekonomik gelişmelerin etkisiyle her geçen gün daha da yükseğe çıkmak için heveslenmiş ve bu faktörlerin kesişmeside karşımıza gökdelenleri çıkarmıştır. Sanayi devriminden sonra teknoloji gelişmiş ve köylerden kentlere göç başlamıştır. Göç sonucu yapılaşma artmış ve arsalar azalmaya başlamıştır. Firmalar da dar alanda maksimum kar edebilmek için yatay yerleşmeden dikey yerleşmeye geçmiş ve buda gökdelenleri artık günümüzün kaçınılamaz bir parçası haline getirmiştir. Bu çalışmada 20.yy'a egemen olan kent planlaması ve mimarlık anlayışı çerçevesinde gökdelenlerin kent yerindeki avantajları ve dezavantajları incelenecek, araştırma süresince yüksek yapı kavramı, yüksek yapıların tarihsel gelişimi, yüksek yapıya etki eden faktörler, Dünya'dan yüksek yapı örnekleri, yüksek yapıların avantajları ve dezavantajları ve aynı zamanda bu dezavantajların çevrede yarattığı sorunlar modern kentleşmeden kaynaklanan sıkıntılar ile birlikte İstanbul örneği üzerinde irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Ever since the first human and throughout the history, in order to survive and to find shelter, humankind lived for a long time inside the horizontally built structures. The urge to being closer to the sky, held different meaning for humans of all periods. In present day, influenced by the fast urbanization following industrial revolution, technological advances and financial developments, had formed the ambition to go ever higher and the intersection of these factors gave us the skyscrapers Technology rapidly advanced and domestic migration from villages to urban areas began following the industrial development. The migration resulted with increased construction and a drop available land. The companies, in order to maximize their profits from tight surroundings, transitioned from horizontal settlement to vertical settlement, and this made skyscrapers an indispensable part of today's life. This study will observe the advantages and disadvantages of skyscrapers within the context of urban planning and architectural understanding prevalent during the 20.th century and the concept of building, the historical development of tall buildings, factors affecting tall buildings, exampled of tall buildings from around the World, advantages and disadvantages of tall buildings and the environmental problems caused by these disadvantages will be observed during this study from the example of Istanbul.