AVM deki değişik konsepteki mağazaların aydınlatmalarının kişiler üzerindeki psikolojik etkileri
Psychological effects on the people of the shopping shop
  1. Tez No: 453725
  2. Yazar: BELKIS ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye de alışveriş Merkezleri'nin sayısı son zamanlar da katlanarak artmaktadır. Avm merkezlerin de mağazalarda kullanılan renkler, aydınlatmalar mekân algısı açısından Kişiler üzerinde çok büyük etkileri bulunmaktadır. Aydınlatılan alan'ın önemi ile görsel konforun nasıl sağlandığı ve bu alanda kullanılan renklerin önemi ve kullanılan aydınlatma armatürlerinden çıkan ışık rengi, özellikleri ve yorumları bu çalışmamız da yer almaktadır. Yoğun olan alışveriş merkezlerin de kullanılan alanların nasıl aydınlatıldığı ve müşterinin mağazaya nasıl yönlendirildiğine dair Bayrampaşa Axis Avm'de bulanan mağazalardan örnek verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The numaber of shopping centers in Turkey has increased exponentially in recent years. The colors, lightings used in the stores have a great effect on people in terms of space perception. The importance of illuminated area as well as colors used in these areas, has visual comfort is provided, light color coming from used lighting fixtures, its characteristics and additional comments are present these studies How these areas are illuminated and how the customer is directed the store in busy shopping malls have been examined by giving examples from the stores in the Bayrampaşa Axis Shopping Mall.