Akıllı cihazlar için anten tasarımı
Antenna design for samrt devices
  1. Tez No: 453724
  2. Yazar: EYÜP KIRIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKTÜL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Akıllı cihazların kullanımı gün geçtikçe artmakta ve bu cihazlar günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaktadır. 2G ile başlayan haberleşme sistemi 3G, 4G ülkemizde 4.5G ve ileriki zamanlarda da 5G ile sağlanacaktır. Bu gereksinimleri karşılamak için bu frekansları kapsayacak antenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaç doğrultusunda farklı teknoloji uygulamalarında kullanılabilecek 1.8, 1.9, 2.1, 2.4, 2.6 ve 3.5 GHz rezonans frekanslarını kapsayacak şekilde bir mikroşerit yama anten tasarlanmış ve benzetimi gerçekleştirilmiştir. Anten modellemesinin ve simülasyonunun gerçekleşmesinde CST (Computer Simulation Technology) v.2014 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of smart devices inreases day by day and becomes an integral part of our daily lives. Communications system started by 2G technology has evolved into 3G, 4G, now we use 4,5G in our country and in the near future will be provided by 5G communications technology. Mentioned systems need appropriate antennas which can meet required frequencies. Therefore, microstrip patch antenna has been designed and simulated with 1.8, 1.9, 2.1, 2.4, 2.6, and 3.5 resonance frequencies for being used in various technological applications.The realization of antenna modeling and simulation CST (Computer Simulation Technology) program is used v.2014 .