Modülüs fonksiyonu üzerine
On the modulus fuction
  1. Tez No: 45374
  2. Yazar: MUSTAFA KUDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dört bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, modulus fonksiyonu ile oluşturulan dizi uzaylarını tanıtmaktır. Birinci bölümde çalışmaya kaynaklık eden bazı temel ve teoremler verilmiştir. İkinci bölüde modulus fonksiyonunu tanımı, bazı özellikleri ve bazı fonksiyonlarla bileşkesi incelenmiştir. Ayrıca, modulus fonksiyonunun -c dizi uyazına, (C,l)-Cesâro ortalamasına ve A-toplanabilirliğe uygulanışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, modulus fonksiyonunun hemen hemen yakınsaklığa ve invaryant yakınsaklığa uygulanışı incelenmiştir. Dördüncü bölümde modulus fonksiyon dizileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study which consist of four chapter, is to introduce the sequence spaces constructed by a modulus. In the first chapter is denoted to some basic definitions and theorems which are ftindemantal importance for the work. In the second chapter, the definition of modulus function, some properties of modulus function and the composite function with some functions were investigated. Further, the aplication of modulus function to -c sequence space, (C,l)-Cesaro means and A-summability were investigated. In the third chapter, the aplication of modulus function to almost convergence and invariant convergence were investigated In the fourth chapter, the sequences of modulus functions were investigated.