Modülüs foksiyonu yardımıyla tanımlanan asimptotik Lacunary ı-denk diziler üzerine
On asymptotically Lacunary i-equivalent sequences defined by a modulus function
- Tez No: 616951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu tez çalışması beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusunun önemini ve tarihi geçmişini anlatan genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, literatürde mevcut ve tez çalışmasının daha iyi anlaşılabilmesi için gerekli olan bazı temel kavramlar ve tanımlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, reel sayı dizilerinin modülüs fonksiyonu ile tanımlanan asimptotik lacunary ideal denkliği konusu ile ilgili temel kavramlar verilerek bu kavramlar arasındaki ilişkileri inceleyen teoremler ve ispatları gösterilmiştir. Dördüncü bölümde, bir pozitif p=p_k dizisi kullanılarak reel sayı dizilerinin modülüs fonksiyonu ile tanımlanan asimptotik lacunary ideal denkliği konusu ile ilgili temel kavramlar verilerek bu kavramlar arasındaki bazı kapsama ve gerektirme ilişkilerini inceleyen teoremler ve ispatları incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise, çalışma süresince yararlanılan literatürdeki kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main chapters. In the second chapter, the basic concepts and definitions that are present in the literatüre and necessary for a better understanding of the thesis are mentioned. In the third chapter, the definitions of basic concepts related to asymptotic lacunary ideal equivalence defined by the modulus function of real number sequences are given and theorems and their proofs are examined. In the fourth chapter, by using a positive p=p_k sequence, the definitions of basic concepts related to the asymptotic lacunary ideal equivalence defined by the modulus function of the real number sequences are given and the theorems and proofs which examine some coverage and necessity relationships between these concepts are examined. In the fifth section, which is the last chapter, the sources in the literatüre that we use during our study are listed.