Yerli yapım sapdöver harman makinası ile tohumluk korunga harmanı
- Tez No: 45375
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; tohumluk korunganın (Onobrychis sativa), emişli tip sapdöver harman makinası (SHM) ile harmanında, batör çevre hızı ve besleme yoğunluğunun, temizleme derecesi ve ürün kayıplarına etkisi incelenerek, uygun işletme değerleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, batör hızı ve besleme yoğunluğunun, temizleme derecesi ve samana kaçan dane oranına etkisi istatistiksel açıdan önemli çıkmıştır. Çimlenme gücüne etkisi ise önemsiz bulunmuştur. Uygun işletme değerlerinde; 715-815 batör dönü sayısında (min-*), 1200-1800 kg/h besleme yoğunluğunda, ortalama temizleme derecesi %96, samana kaçan dane oranı 21 g/kg, kırık dane oranı %0.45, kabuğu soyulan dane oranı %8 ve çimlenme gücü %94 olarak bulunmuştur. Araştırma sonuçları, yerli yapım SHM ile önerilen işletme değerlerinde, tohumluk korunga harmanının yapılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, sainfoin threshing was conducted to obtain seed using sucking type local thresher (SHM). Effects of drum speed and feed rate on degree of cleaning and seed losses were examined in tests. As a result, drum speed and feed rate affected degree of cleaning and seed losses. Germination degree was not affected by these factors. Suitable working parameters of the thresher as follows: 715-815 mar1 for drum speed, 1200-1800 kg/h for feed rate. Average cleaning degree 96 %, seed losses 21 g/kg, broken seed rate 0.45 %, shelled seed rate 8 % and germination degree 94 % were determined in recommended working conditions. Based on the results, sucking type local thresher can be used threshing sainfoin to obtain seed provided that mentinoned values of drum speed and feed rate.