Dairesel hareketli fotovoltaik panel verimliliğinin incelenmesi
Investigation of circular moving photovoltaic panel efficiency
- Tez No: 824099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÜÇYETMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacı gittikçe artmaktadır. Enerjinin çoğunluğu karbon salınımı yapan fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Fosil yakıtların kullanılmasının sakıncalarından dolayı; rüzgâr, güneş, jeotermal, biokütle gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmaya başlamıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında; güneş enerjisi, hidrolik enerji, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, güneş enerjisi, biyokütle enerjisi, hidrojen enerjisi, dalga enerjisi gibi kaynaklar yaygın olarak kullanılan enerji kaynakları arasında gösterilebilir. Güneş yaklaşık 1,4 milyom kilometre çapında olup yeryüzünden 151 milyon kilometre uzaklıktadır. İçerisinde bulundurduğu hidrojenin helyuma dönüşmesi sonucu devasa boyuta enerji açığa çıkmaktadır ve bu enerji uzaya yayılmaktadır. Güneş enerjisi, nükleer yakıtlar dışında, dünyada kullanılan bütün enerjinin ana kaynağıdır. Yüzey sıcaklığı yaklaşık 6000 kelvin derecedir (Karamanav,2007). Güneşin bu enerjisini daha önceden farklı amaçlarda kullanmamıza rağmen günümüzde güneş enerjisi dediğimizde akla ilk olarak güneşten elektrik üretimi gelmektedir. Ülkemizin konumu sebebiyle güneşlenme süresi oldukça uzundur ve bu durumu elektrik üretiminde kullanma potansiyeli fazladır. Yapacağımız çalışmada güneş panellerinin dairesel hareketi ile sabit panellerin verimlilikleri karşılaştırılacaktır. Hareketli panel sistemi ile güneşin doğumundan batımına kadar olan süre içerisinde, güneş ışınlarının gün boyu panele dik düşmesi sağlanacaktır. Bu sayede güneş ışığından maksimum oranda yararlanılarak güneş enerjisinden maksimum değerde enerji elde edilmesi sağlanacaktır. Yapmış olduğumuz sistem daha önce yapılan sistemlerden yapmış olduğu dairesel hareket ile farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the need for energy is increasing day by day. Most of the energy comes from fossil fuels that emit carbon. Due to the disadvantages of using fossil fuels; Renewable energy sources such as wind, solar, geothermal and biomass have begun to be used. Among the renewable energy sources; Resources such as solar energy, hydraulic energy, wind energy, geothermal energy, solar energy, biomass energy, hydrogen energy, wave energy can be shown among the widely used energy sources. The sun is about 1,4 million kilometers wide and is 151 million kilometers away in flight. As a result of the transformation of the House it contains into helium, a huge amount of energy is clarified and this energy spreads into space. Solar energy is the main direction of all energy used in the world, with the exception of nuclear fuels. The surface temperature is about 6000 kelvin (Karamanav, 2007). Although we used this energy of the sun for different purposes before, today, when we say solar energy, the first thing that comes to mind is the production of electricity from the sun. Due to the location of our country, the sunshine duration is quite long and the potential to use this situation in electricity generation is high. In our study, the circular motion of solar panels and the efficiency of fixed panels will be compared. With the movable panel system, it will be ensured that the sun's rays fall perpendicularly to the panel throughout the day, from sunrise to sunset. In this way, it will be ensured that the maximum amount of energy is obtained from solar energy by making maximum use of sunlight. The system we have made differs from the previous systems with the circular motion it has made.