İnci kefalinde bazı kan parametreleri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 45376
  2. Yazar: MUHAMMED ARABACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAŞMET ÇAĞIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZ Bu çalışmada inci kefalinde (Chalcalburmıs tarichi, Pallas 1811) üreme dönemi öncesi, üreme zamanı ve üreme dönemi sonrası serum inorganik iyon konsantrasyonları, total protein, üre, amonyak (plazmada), bazı enzimler (SGOT, SGPT, LDH) ve hematokrit değerleri incelenmiştir. İnci kefali tatlısuya girdiğinde serum inorganik iyon konsantrasyonlarında, total protein, hepatosomatik indeks, üre ve amonyak (plazmada) seviyelerinde düşme gözlenirken hematokrit, LDH, SGOT ve SGPT değerlerinde artış gözlenmiştir. İnci kefalleri göle döndüklerinde ise serum inorganik iyon konsantrasyonları, total protein, üre ve amonyak seviyeleri yükselme gösterirken, hematokritin düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, serum inorganic ion concantrations, total protein, LDH, SGOT, SGPT, ürea, ammonia (in plasma) and hematocrit of the Chalcalburrms tarichi (Pallas, 1811) were determined prespawning, during spawning and postspawning. Decreasing in serum ion concantrations, total proetin, hepatosomatic indeks, ürea, ammonia (in plasma) and increasing in LDH, SGOT, SGPT and hematocrit were observed during spawning in Chalcalburrms tarichi migrating to freswater rivers for spawning. When Chalcalburrms tarichi returned to Lake Van increasing in serum inorganic ion concantrations, total protein, urea and ammonia ( in plasma) concantrations and decreasing in hematocrit were observed after spawning.