Farklı metodlarla üretilen otlu peynirlerde olgunlaşma süresi boyunca meydana gelen değişmeler
Characterization of changes in herby cheese made with different methods during ripening period
- Tez No: 45377
- Danışmanlar: PROF.DR. NURHAN AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZ Bu araştırmada, üstün kaliteli otlu peynir yapım tekniğinin belirlenmesine çalışılmıştır. Hedeflenen amaca yönelik olarak iki metod uygulamaya konulmuştur. Birinci metodda (Mı), peynir yapımı için kullanılan süt ve otlar 65°C de yarım saat pastörize edilmiştir. Ayrıca süte % 1.5 oranında starter bakteri {Lactococcus lactis subsp. lactis ve Lactococcus lactis subsp. cremoris karışımı) katılmıştır. İkinci metodda (M2) ise geleneksel yöntem esas alınmıştır. Peynir örnekleri üç ayhk olgunlaşma peryodu boyunca 1., 15., 30., 60. ve 90. günlerde kimyasal, biyokimyasal ve mikrobiyolojik yönden analizlere tabi tutularak, meydana gelen değişmeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, it was aimed to determine the best effective production method for Van Herby Cheese. Two kinds of methods were used to manufacture the cheese. In the first method (Mi), milk and herbs used were pasteurized at 65°C for 30 minutes, and also Lactococcus lactis subsp. lactis and Lactococcus lactis subsp. cremoris were used as starter bacteria in the percentage of 1.5 %. In the second method, the traditional cheese making way with some new additional techniques was applied. Chemical, biochemical, and microbiological changes were monitored throughout the ripening period of 90 days. Samples were taken from cheeses on the 1st, 15th, 30th, 60th, and 90th days of ripening.