Kişisel ses uygulamarı için parametrik dizilerin incelemesi modellemesi ve dizaynı
Analysis modelling and design of parametric arrays
  1. Tez No: 453766
  2. Yazar: SEÇKİN ÇAĞIL NUHUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BERKE GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Müzik, Science and Technology, Engineering Sciences, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ses Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Parametrik diziler, düşük frekanslarda oldukça yönlü ses yayınları üretmek için kullanılabilen ses kaynaklarıdır. Bu diziler birbirlerine çok yakın frekanslarda iki yüksek şiddette ultrasonik sinyaller yayarak duyulabilen sinyaller üretirler şeklinde modellenirler. Bu sinyaller, bireysel ultrasonik vericilerin ışıma genişliğine bağlı olarak oldukça yönlüdür. Ultrasonik dalgaların yayılma ortamı ile doğrusal olmayan etkileşimi, mesafelere yayılabilen ve duyulabilen sinyaller oluşturur. Bu tezde; parametrik diziler için teorik modellemeler ve benzetim sonuçları sayısal sonlu yazılımlarda karşılaştırılarak değerlendirilecek, elde edilen sonuçların gerçeğe yakınlığı tartışılacaktır. Yönselliği sayısal olarak değiştirilebilen parametrik diziler için teorik tasarım konularına değinilecek ve karşılaşılması muhtemel problemler detaylandırılacaktır. Bu tez çalışmasının amacı parametrik dizilerin teorik modellemesini yaparak bu modellemeler yardımıyla teorik bilgilendirmeye sahip olmaktır.
Özet (Çeviri)
Parametric arrays are sound sources that can be used to generate highly directional audio broadcasts at low frequencies. These arrays are modelled as they produce audible signals by broadcasting ultrasonic signals at two high intensities that are at very close frequencies to each other. These signals are quite directional depending on the beam width of individual ultrasonic transducers. The non linear interaction of ultrasonic waves with propagation medium generates signals that can propagate to distances and that can be audible. In this thesis, theoretical modelling for parametric arrays and simulation results will be compared and evaulated in numeric finite software. The closeness of result obtained to the reality will be discussed. The theoretical design subjects for parametric arrays the directionality of which can be changed numerically will be mentioned and the problems likely to be encountered will be detailed. The purpose of this thesis is to theoretically model the parametric arrays and to get theoretical information with the help of these modellings.