Facial age estimation
Yüz yaş tahmini
- Tez No: 453774
- Danışmanlar: Prof. Dr. ÇİĞDEM EROĞLU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yüzdeki şekil ve doku değişiklikleri yıllar süren yaşlanmadan kaynaklanır. Genetik, yaşam tarzı, sağlık vb. gibi faktörler kişinin yaşlanma sürecini büyük ölçüde etkiler ve bu da yüz görüntüsünden insanların yaşını tahmin etmeyi son derece zor bir sorun haline getirir. Bu tezde, yeni doku bazlı yüz özniteliği çıkarım yöntemleri sunulmaktadır. Bu yöntemler, yerel faz kuantalama ve yerel gradyan piramit histogramdır. Geometri ve doku ile yüz görüntüsü bilgisi, yüz görüntüleri aracılığıyla öznenin yaşını belirlemede önemli ölçüde bilgi sağladığı için, bu bilgilerin özellik seviyesinde birleştirilmesini ve sistemin doğruluğunu belirlemek amacıyla KNN ve SVM kullanarak sınıflandırma (bir yaş tahmin algoritması) yapılmasını öneriyoruz. Karşılaştırmalı deneyler, en iyi sonucun geometrik ve yerel gradyan piramit histogramı (PHOG) özelliklerini birleştirerek alındığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Variations in shape and texture of a face is caused by aging across years. Factors such as genetics, lifestyle, health etc. greatly influence the aging process of a person which makes human age estimation from a facial image a very difficult problem. In this thesis, new texture based facial feature extraction methods are presented. These methods are the local phase quantization and the pyramid histogram of oriented gradients. Since the information of facial images by geometric and texture provides complementary information in determining the age of a subject via facial images, we propose fusing these information at feature level and performing classification (an age estimation algorithm) using the KNN and SVM to determine the accuracy of the system. Comparing our experiments with other methods shows that the best result is obtained by fusing geometric and pyramid histogram of oriented gradients (PHOG) features.