Elektrik üretiminde gaz türbin teknolojilerinin nox emisyonlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of gas turbine technologies on nox emissions in electricity production
- Tez No: 453775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Doğalgazın yanması sonucu oluşan atık gazlardan NOx emisyonları son yıllarda gittikçe daha çok önem kazanmıştır. Bununla beraber NOx emisyonlarının azaltımı için yöntemler ve teknolojiler de geliştirilmektedir. Bu çalışmada; üç farklı tesise ait bacalardan çıkan NOx emisyonları, kullanılan gaz türbin teknolojisi ve kurulu gücüne göre değerlendirilerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Çalışmada tesislerin çalıştığı süre içerisinde belirli tarih aralıklarında saat başı ölçümler yapılmıştır. Bu yapılan ölçümlerde; Tesis 1'e ait bacalarda 351,97 mg/Nm3 ve 262,96 mg/Nm3 , Tesis 2'ye ait bacada 62,40 mg/Nm3, Tesis 3'e ait bacalarda ise 56,42 mg/Nm3 ve 56,77 mg/Nm3 'lük NOx salınımı ölçülmüştür. Buna göre doğalgaz yakıtlı elektrik santrallerinde uygulanan teknolojik gelişmelerle, NOx salınımında yüzde 70 civarı azalma sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
NOx emission is a waste gas from natural gas burning. NOx have become important in recent years. Technologies and methods are being developed for minimize to NOx emission. In this study; NOx emission and Load Power evaluated from three natural gas power plants and results matched. Receive data hourly period of the power plants definite days. Result of the these data for first power plant's stacks were 351,97 mg/Nm3 and 262,96 mg/Nm3. NOx data was 62,40 mg/Nm3 for second power plant. Power Plant number three has two gas turbine and one steam turbine that NOx emission data was 56,42 mg/Nm3 and 56,77 mg/Nm3. Technological improvements have been made in natural gas electricity generation and significant results have been achieved in reducing emissions by over 70 percent.