Katarakt ameliyatı esnasında uygulanan terapötik dokunmanın anksiyete ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect on anxiety and patient satisfaction of therapeutic touch performed during cataract surgery
  1. Tez No: 453783
  2. Yazar: ZELİHA BİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Amaç: Araştırma; katarakt ameliyatı esnasında uygulanan terapötik dokunmanın anksiyete ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek belirlemek amacıyla randomize kontrollü girişim çalışması olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma örneklemini 22 Ağustos 2014-31 Ocak 2015 tarihleri enarasında Manisa Devlet Hastanesine katarakt ameliyatı yapılmak için yatan ve çalışma kriterlerine uyan 57 girişim ve 57 kontrol olmak üzere toplam 114 birey oluşturmuştur. Araştırma öncesinde etik kurul onayı ve hastalardan onam alınmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Veriler kişisel bilgi formu, anksiyeteyi belirlemek için Visual Analog Skala (VAS), Spielberg Durumluluk- Sürekli Kaygı Ölçeği ve Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği (NHBMÖ) ile toplanmıştır. Girişim ve kontrol grubundaki hastalara ameliyat öncesinde hasta odasında Spielberg Durumluluk- Sürekli Kaygı Ölçeği kullanılarak anksiyeteleri ölçülmüştür. Girişim grubundaki hastalara ameliyat esnasında 15 dakika süre ile terapötik dokunma uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara rutin uygulamalar dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Her iki gruptaki hastaların VAS- anksiyete ve yaşam bulguları ameliyat öncesi hasta odasında, ameliyathanede, ameliyatın 15. dakikasında ve ameliyat sonrası hasta odasında ölçülerek kayıt edilmiştir. Ameliyat sonrası hasta odasında tekrar Spielberg Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve taburcu olmadan önce NHBMÖ uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki kare, Mann Whitney U, Wilcoxon işaretli sıra testi ve Friedman testi kullanılmıştır. Bulgular: Girişim grubundaki hastaların terapötik dokunma sonrası VAS-anksiyete puan ortalaması 3,56±1,85 iken kontrol grubunun ameliyatın 15. dakikası VAS-anksiyete puan ortalaması 8,88±1,50 olarak saptanmıştır. Girişim grubundaki hastaların kontrol grubuna göre terapötik dokunma sonrası anksiyetenin azaldığı, vital bulguların olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Girişim grubundaki hastaların NHBMÖ'den aldığı puan kontrol grubundan yüksek olarak bulunmuştur. Sonuçlar: Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda; ameliyat esnasında uygulanan terapötik dokunmanın hastaların anksiyetesini düşürdüğü, vital bulguları olumlu yönde etkildiği ve hasta memnuniyetini arttırdığı görülmüştür. Ameliyat esnasında terapötik dokunma uygulanması önerilmektedir .
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to determine the effect of therapeutic touch on anxiety and patient satisfaction when performed during a cataract surgery. It was planned and applied as randomized controlled trial. Materials and Methods: The research sample consisted of 114 individuals, 57 in the intervention group and 57 controls, who were hospitalized for cataract surgery at Manisa Government Hospital between 22 August 2014 and 31 January 2015 and who conformed to the study criteria. Prior to the study, approval was obtained from the ethics committee and informed consent was given by the patients. Data collection was by face to face interview, using a personal information form, a visual analogue scale (VAS) to measure anxiety, the Spielberger State/Trait Anxiety Inventory (STAI) and the the Newcastle Satisfaction with Nursing Care Scale (NSNCS). The anxiety of patients in the intervention and control groups was measured before the surgery in the patient's room using the STAI. During the surgery, patients in the intervention group received a 15-minute session of therapeutic touch. Patients in the control group received only routine treatment. In both groups of patients, anxiety and vital signs were recorded before the surgery in the patient's room, in the operating room in the 15th minute of the operation and after the operation in the patient's room. The STAI was applied again after the surgery in the patient's room, and the NSNCS was given before discharge. Data is evaluated with descriptive statistics, Student t test, Mann Whitney U, Willcoxan signed rank test, Friedman test and Chi-square test. Findings: In the intervention group, patients' mean VAS anxiety score after therapeutic touch was 3,56±1,85, while that of the control group in the 15th minute of the operation was 8,88±1,50. It was found that anxiety levels were reduced in the intervention group after therapeutic touch compared with the control group, and that vital signs were affected positively. NSNCS scores of patients in the intervention group were higher than those in the control group. Results: It was observed that therapeutic touch applied during surgery reduced anxiety, affected vital signs positively and increased patent satisfaction. The application of therapeutic touch during surgery is recommended.