Katarakt ameliyatı öncesi uygulanan gevşeme egzersizlerinin yaşlı bireylerin anksiyete düzeyine etkisi
The effect of relaxation exercises before cataract surgery on the anxiety level of lderly individuals
- Tez No: 872946
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırma; katarakt ameliyatı öncesi uygulanan gevşeme egzersizlerinin yaşlı bireylerin anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak planlandı. Araştırma, İstanbul'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kasım 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında 104 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“Standardize Mini Mental Test (SMMT)”,“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory -STAI)”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği-GKÖ (Visual Analog Skala-VAS)”ve“Yaşam Bulguları Takip Formu”kullanılarak toplandı. Veriler girişim öncesinde, girişimden hemen sonra, ameliyathane bekleme odasında, ameliyattan hemen önce ve ameliyat esnasında araştırmacı tarafından toplandı. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bireylerin yaş ortalamasının 71.72±4.20 yıl, SMMT puan ortalamasının 26.36±0.79, BKI düzeylerinin ise 26.49±2.12 olduğu, %57,7'sinin erkek, %81,7'sinin evli, %67,4'ünün ilköğretim mezunu, %87,5'inin gelirinin giderine eşit olduğu, %83,7'sinin kronik hastalığının olduğu, büyük çoğunluğunun sigara (%58,7) ve alkol (%83,7) kullanmadığı, %57,7'sinde (n=60) ameliyat öncesi premedikasyon kullanımı mevcutken, %55,8'inin (n=58) sağ gözünden ameliyat olacağı belirlendi. Deney ve kontrol grupları arasında bireysel özellikler, hastalık ve tedaviye ilişkin özellikleri arasında fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The study was planned as a randomized controlled study to determine the effect of relaxation exercises applied before cataract surgery on the anxiety level of elderly individuals. The study was conducted in an Eye Training and Research Hospital affiliated to the Ministry of Health in Istanbul between November 2022 and June 2023 with 104 patients. Data were collected using the“Patient Information Form”,“Standardized Mini Mental Test (SMMT)”,“State-Trait Anxiety Inventory (STAI)”,“Visual Analog Scale (VAS)”and“ Vital Signs Follow-up Form”. Data were collected by the researcher before the intervention, immediately after the intervention, in the operating room waiting room, just before surgery and during surgery. The data obtained were analyzed with appropriate statistical methods. The mean age of the individuals was 71.72±4.20 years, the mean SMMT score was 26.36±0.79, and the mean BMI was 26.49±2. 12, 57.7% were male, 81.7% were married, 67.4% were primary school graduates, 87.5% had an income equal to their expenses, 83.7% had chronic diseases, the majority did not smoke (58.7%) and did not drink alcohol (83.7%), 57.7% (n=60) were premedicated before surgery, and 55.8% (n=58) would undergo surgery on the right eye. There was no difference between the experimental and control groups in terms of individual characteristics, disease and treatment-related characteristics (p>0.05).