Gebelikteki psikosoyal durumun evlilik uyumuyla ilişkisi
Psychosocial status in pregnancy associated with marital adjusment
  1. Tez No: 453822
  2. Yazar: HANİFE NURSEVEN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikoloji, Obstetrics and Gynecology, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Araştırma, gebelikteki psikososyal sağlığın evlilik uyumuyla ilişkisini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Manisa il merkezi Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi ve Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde 2012 yılında gebe polikliniğe başvuran tüm gebeler (N=16295)oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, Evreni Bilinen Örneklem Formülü ile, %95 olasılık ve ± %5 sapma ile 376 gebe örnekleme alınmıştır. Verilerin toplanmasında, gebelerin demografik özellikleri, gebelik ve evlilikle ilgili tanıtıcı özelliklere ait soruların yer aldığı bir Anket Formu, Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği ve Evlilik Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler“IBM SPSS Versiyon 21.0”ile değerlendirilmiştir. Gebelerin psikososyal sağlık ve evlilik uyumu puanlarının normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek için Shapiro ve Kolmogorow-Smirnov testleri; verilerin analizinde, sayı, yüzde, Mann-Witney U testi, Kruskal-Wallis varyans analizi, ve korelasyon testi kullanılmıştır. Gebelerin %31.9'unun 25-29 yaş grubunda ve yaş ortalamasının 26.68±5.15 yaş, %31.9'unun ortaokul mezunu, %82.2'sinin ev hanımı olduğu, %45.5'inin 20-24 yaş arasında ilk kez gebe kaldığı ve ortalama ilk gebelik yaşının ise 22.32±3.81 yaş olduğu, %78.7'sinin üçüncü trimestirde ve ortalama gebelik haftasının 32.02±8.01 olduğu, %77.7'sinin isteyerek gebe kaldığı, %88.3'ünün düzenli olarak antenatal kontrollere gittiği belirlenmiştir. Gebelerin, yaş, eğitim durumu, meslek, sosyo-ekonomik durum, sosyal güvence, Manisa'da yaşama yılı, eşin eğitim durumu, eşin mesleği, gebelik sayısı, doğum sayısı, düşük yapma durumu, bir önceki doğum aralığı, yaşayan çocuk sayısı, gebeliğin planlı olması/isteyerek gebe kalma durumu, düzenli antenatal kontrollere gitme durumu, evlilik biçimi, evlilik süresi, evlilik sayısı ve eş ilişkisi ile psikososyal sağlık arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Gebelerin, sosyo-ekonomik durum, gebelik sayısı, doğum sayısı, bir önceki doğum aralığı, yaşayan çocuk sayısı, gebeliğin planlı olması/isteyerek gebe kalma durumu, evlilik biçimi ve eş ilişkisi ile evlilik uyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Gebelerin, psikososyal sağlık ve evlilik uyumları arasında pozitif yönde, güçlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Gebelerin,“gebelik ve eş ilişkisi”ile evlilik uyumları arasında pozitif yönde, güçlü ve anlamlı bir ilişki saptanırken,“kaygı ve stres”,“aile içi şiddet”,“ psikososyal destek”,“ailesel özellikler”ve“ gebeliğe ilişkin fiziksel-psikososyal değişiklikler”ile evlilik uyumları arasında pozitif yönde, düşük ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak, eş ilişkisi ve evlilik uyumu olumlu yönde arttıkça gebelikteki psikososyal sağlığın da arttığı belirlenmiştir. Bu sonuca göre; evlilik uyumu iyi olduğunda, gebelikteki psikososyal sağlığın da iyi olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and cross-sectional type of research, carried out to investigate the relationship between psychosocial health status in pregnancy and marital adjustment and the influencing factors. The research population consists of all the pregnant women admitting to the obstetrics polyclinic of Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital and Manisa Merkez Efendi State Hospital in Manisa Province of Turkey, during the year 2012 (N=16295). The study sample is made of 376 pregnant women with 95% probability and ± 5% bias according to the Sample Size Formula for the Finite Population. Data is obtained via a survey form including questions related to demographic properties of the pregnant participants, descriptive properties related to pregnancy and marriage, and Scale for the Assessment of Psychosocial Status in Pregnancy and Marital Adjustment Scale. Data were analyzed using“IBM SPSS Version 21.0”. Shapiro and Kolmogorow-Smirnow tests were used to assess whether the psychosocial status scores and marital adjustment scores were normally distributed or not. To analyze the data, total number, percentage, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis variation analysis test and correlation test were used. 31.9% of the pregnant women were in the 25-29 age group and the mean age was 26.68±5.15. 31.9% were secondary school graduate, 82.2% were housewives, 45.5%had their first pregnancy between the ages of 20-24 and the mean first pregnancy age was 22.32±3.81, 78.7% was in their third trimester and the mean gestational age was 32.02±8.01, 77.7% had their pregnancy planned, and 83.3% admitted to the antenatal controls regularly. There was statistically significant relation between psychosocial status of the pregnants and their age, education status, occupation, socio-economical status, social security, years lived in Manisa province, education ststus of husband, occupation of husband, number of pregnancies, number of deliveries, abortional status, previous delivery interval, number of living offspring, whether or not pregnancy is planned, regular admission to antenatal controls, type of marriage, duration of marriage, number of marriages and partner coordination. There was statistically significant relation between the marital adjustment score of pregnants and their socio-economical status, number ıf pregnancies, number of deliveries, previous delivery interval, number of living offspring, whether pregnancy is planned or not, type of marriage and partner coordination. There was a strong and significant relation between psychosocial status and marital adjustment of the pregnants in a positive way. There was a positive, strong and significant relation between marital adjustment and“pregnancy and partner coordination”, but positive, weak and statistically significant relation between marital adjustment score and“anxiety and stress”,“domestic violance”,“psychosocial support”,“familial properties”and“physical-psychosocial changes related to pregnancy”. As a result, it is found that as partner coordination and marital adjustment advances positively, psychosocial status in pregnancy gets better as well. According to this finding, when marital adjustment is good, psychosocial status in pregnancy is likely to be good in health.