Psiko-sosyal özellikleriyle genelev kadınları
- Tez No: 16954
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
ii ÖZET Araştırmanın amacı genelevde çalışan kadınların psikososyal özelliklerini belirlemektir. Bu amaçla, 7 Temmuz- 3 Ekim 1990 tarihleri arasında Ankara'da genel evde çalışan 250 kadın araştırmanın örneklemini oluştur muştur. Soru kağıdı ve Rosenberg' in Benlik Saygı Ölçeği ile toplanan bilgilerin değerlendirilmesinde betimsel istatistik tekniklerinden yüzde, aritmetik ortalama, standart, hata ve standart sapma; ilişki arayıcı teknik lerden evren oranı önem kontrolü, ortalamalar arası önem kontrolü, oranlar arası önem kontrolü, korelasyon ve khi kare analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yer alan genelev kadınlarının yaş ortalaması 33.66 +- 0.44, yığılma ise 26-30 yaşları arasındadır. Kadınların önemli bir bölümü (% 41.6) hiç bir eğitim görmemiştir. Yarıdan fazlası (% 64) kırsal kökenlidir. Ekonomik durumun kötü olduğu ailelerden gelen kadınların oranı yarıdan fazladır (% 58). Anne-baba ve kardeşlerle ilişkiler genellikle kopuktur. Aile üyeleri ile ilişkilerinin sürmeme neden leri arasında kadınların mesleği ilk sırada yer almış tır. Anne (% 44) ve babaların (% 62.6) önemli bir oranı kadınlara, çocukluklarında baskı uygulamıştır. Evden ayrıldıkları dönemde ölüm ve boşanma nedeniy le' parçalanmış ailesi olanların oranı % 20.8'dir. îlk kez cinsel ilişkide bulunma yaş ortalaması 15.68 +- 0.12, yığılma ise 14-15 yaş aralığındadır. îlk kez cinsel ilişkide bulundukları kişiler çoğunluklaİÜ resmi ya da imam nikahlı eştir. Kadınların büyük bir kısmının (% 72.4) evlilik dene yimi vardır. Evliliklerin yarıdan fazlası kadınların isteği dışında gerçekleşmiştir. Çocuğu olan kadınların oranı % 60'dır. Annelerin çocuklarıyla ilişkileri genellikle kopuktur. Cinsel ilişki yoluyla para kazanmaya erkek arkadaş ve eşinin isteğiyle başladığını belirtenlerin oranı % 32.4 dir. Kadınların meslekte çalışma süresi ortalama 14.51 yıldır. Şu anda dostu olduğunu belirten kadınların oranı çok düşüktür. Mesleklerini zor olarak nitelendirenlerin oranı yarıdan az (% 45.2) olduğu halde, hemen hiçbiri mesleğinden memnun olmadığını ifade etmiştir. Kadınlar toplumun, bu meslekte çalışan kadınları aşağıladığını ve suçladığını düşünmektedir. Gebelikten korunmak için önlem alınması yaygın (% 80.8) bir durumdur. AİDS hastalığı ile ilgili bilgisi olan ve hastalıktan korunmak için önlem alanların oranı oldukça yüksektir. İntihar girişiminde bulunma % 24.4 gibi önemli bir orandadır. Hastanenin tıbbı kontrol hiz metinin dışında eğitim, rehberlik vb. gibi çeşitli hiz metler bekleyen kadınların oranı yüksektir (% 84.4). Kadınların çeşitli kişilik özellikleri açısından dağılımına bakıldığında çoğunluğunun duygusal ve hassas (% 82.8), girişken (% 70.4), sinirli ve öfkeli (% 85.2) olduğu görülmektedir. Hemen hepsi (% 83.2) hiç mutlu değildir.iv Benlik saygı puanları 8 ve üzerinde olanların oranı yarıdan fazladır (% 65.6). Yani benlik saygıları çok düşüktür. Sorunlarının çözümünde kendilerine yardımcı olacak kurumlar bulunsa bunların hizmetinden yararlanaca gını belirtenler büyük bir oranı oluşturmuştur (% 78,8). Meslekten ayrılmayı düşünenlerin oranı yüksektir (% 80.4).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to find out the psychosocial characteristics of the prostitutes in the brothel in Ankara. 250 prostitutes in the brothel were the sample of this study. The questionnaire which was developed by the researcher and Rosenber's Self -Esteem Scale were used to collect the data. Also, percentages, mean, standart deviation and standart error of the items were calculated. Chi-square, Pearson-product moment cor relation and some other statistical techniques were utilized. The average age of the sample was 33.66 +0.44, and most of them were between the age of 26-30. 41.6 % of the sample were illiterate and 64 % of the sample were from rural area. More than half of the subjects (58 %) family income was found very low. Broken relations between the prostitutes in the study and their families were common. The common reason the prostitutes split up with their parents was their jobs. Most of the subjects in this study stated that they were brought up under family pressure. It was also found that 20.8 % of the participants had left their parents during the period of broken family reasons and loss of their parents. The average age of the participants who had experi enced their first sexual relations was 15.68 + 0.12, and also, their partners were mostly their husbands. 72. 4 % of the participants had experienced marriage and morevi than half of them got married without their concent. 60 % of the participants had children. However, most of them were not in touch with their children. 32.4 % of the subject were forced to be prostitutes by their husbands and boy friends. The average length of the time they worked as prostitutes is 14.51 years. At that moment, the number of prostitutes who had pimps was quite low. Less than half of the subjects found their jobs diffucult Howewer, almost none of them were content with their jobs. Most of the Subjects stated that the society condemned and looked down on them. 80.8 % of the sample took measures agains pregnancy, and most of them were aware of AIDS and took the necessary measures. 24.4 % of the subjects had tried to commit suicide which was regarded to be a very sig nificant proportion. 84.4 % of the participants demanded education and guidance services. 82.8 % of the participants were found to be emo tional and sensitive, and 85.2 % were nervous and tense and 83.2 % were unhappy. More than half of the subjects' self-esteem score was 8 and above 8. They were thought to have very low self-esteem. It was found out that, if some sacial institutions were available, most prostitutes would apply to these institutions asking for help. It was reported that 80.4 % of the subjects were thinking to quit their jobs.