Gebelerin psikososyal sağlık durumlarının beden algısı ile ilişkisi ve etkileyen faktörler
The relationships between pregnant women's psychosocial health condition and their body perception and affecting
- Tez No: 717074
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu araştırma gebelerin psikososyal sağlık durumlarının beden algısı ile ilişkisi ve etkileyen faktörleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma; İzmir ili Kamu Hastaneler Birliği Kuzey Genel Sekreterliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine Nisan-Kasım 2017 arasında antenatal kontrollere gelen 376 gebe ile yürütülmüştür. Veriler;“Kişisel Bilgi Formu”,“Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (GPSDÖ)”ve“Vücut Algısı Ölçeği (VAÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, ortalama, Kruskall Wallis, Mann Whitney U ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin, %35.1' inin 25-30 yaş grubunda yer aldığı, %33.2'sinin ortaokul mezunu olduğu, %77.4' nün çalışmadığı, evlilik sürelerinin %56.6' sının 1-5 yıl ve %85.9'nun çekirdek aileden oluştukları belirlenmiştir. Gebelerin, GPSDÖ'den aldıkları toplam puan ortalamasının 3.08±0.38 olduğu, VAÖ'den alınan toplam puan ortalamasının ise 141.00±28.12 olduğu saptanmıştır. Gebelerin; gelir durumu algısı, gebelik sayısı, gebeliğin planlanma durumu ve eşin gebeliği istemesi durumunun psikososyal sağlığı etkilediği belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out to determine the relationship between the psychosocial health status of the pregnant women and their body perception and affecting factors. Method: This study was conducted with 376 pregnant women who applied for antenatal check up to the Obstetrics and Gynecology Polyclinic of Tepecik Training and Research Hospital of Izmir North Region Union Secretariat General Of Public Hospitals' Health Sciences University between April and November 2017. The data were collected by using“Personal Information Form”,“Pregnancy Psychosocial Health Assessment Scale (PPHAS)”and“Body Perception Scale (BPS)”. In the analysis of the data, percentage distribution, mean, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test and Pearson Correlation Analysis were used. Results: It was determined that 35.1% of the pregnant women were in the age group of 25-30 years, 33.2% of them were secondary school graduates. 77.4% of them did not work, 56.6% of them had 1-5 years long marriages and 85.9% of them had nuclear families. It was determined that the mean of the total PPHAS scores of the pregnants was 3.08 ± 0.38 while the mean of their total BPS scores was 141.00 ± 28.12. It was found that the pregnant women's perception of income status, their number of pregnancies, their planning status of pregnancy and their spouses' willingness for pregnancy affected their psychosocial health (p0.05).