Gebelikte depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasında psikososyal faktörlerin ve kişilerin psikolojik dayanıklılığının etkileri
The effects of psychosocial factors and resilience on occurrence depressive symptoms in pregnancy
  1. Tez No: 468448
  2. Yazar: ECEM ALIM GELENBE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada gebelikte depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasında psikososyal faktörlerin ve kişilerin psikolojik dayanıklılığının etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Bunun yanı sıra, gebelikte depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasında sosyo-demografik değişkenlerin, önceki gebelik deneyimlerinin, gebelik, doğum ve doğum sonrası beklentilerin etkisi de incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Çekmeköy, Ümraniye, Kadıköy ve Maltepe ilçelerinde ikamet eden rasgele yöntemle seçilmiş 215 gebe kadın oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama amacıyla, Beck Depresyon Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgularda gebelikte depresyon belirtilerinin ortaya çıkmasında kişilerin psikolojik dayanıklılığının etkisi olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra araştırmada, gebelerin medeni durumu, evlilik süreleri, eşleriyle olan ilişkileri, cinsel yaşam problemlerinin gebelik depresyonuyla anlamlı bir ilişkisi olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bulgularına göre; gebelikte sigara kullanımı, gebeliğin plansız ve istenmeyen bir gebelik olması, önceden psikiyatrik bir problem yaşamış olmak, doğum süreci hakkındaki olumsuz beklentiler ve doğum sonrası sosyal yaşamla ilgili olumsuz beklentiler gibi faktörler ile gebelikte depresyon belirtilerinin ortaya çıkması arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to study the effects of psychosocial factors and resilience on occurrence depressive symptoms in pregnancy. Furthermore, this study aimed to search about the effects of sociodemographic variables, previous pregnancy experiences, the expectations about the process of pregnancy and birth on the occurrence of the symptoms of depression in pregnancy. The sample of this study includes 215 pregnant women that were chosen randomly and they live in Ümraniye, Kadıköy and Maltepe in İstanbul. Beck Depression Scale, Resilience Scale and Personal Information Form that was prepared by researcher were used in this study to collect data. SPSS 23.0 package program was used to analyze data. It is found that; resilience has an impact on the occurrence depressive symptoms in pregnancy. Furthermore, it is found that; the marital status, the duration of marriage, the relationship between husband and the pregnant woman, the problems about sexuality has an impact on the occurrence depressive symptoms in pregnancy. In addition, this study found relations between smoking in pregnancy period, unwilling pregnancy, previous psychiatric problems, negative expectations about birth, negative expectations about their social relations after birth and the occurrence depressive symptoms in pregnancy.