Lateral epikondilitte ESWT ile ESWT+kinesyo bantlama tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of ESWT and ESWT+kinesio taping treatments in lateral epicondylitis
  1. Tez No: 453828
  2. Yazar: MUHAMMED FURKAN ARPACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYMELEK ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Kliniklerde yaygın olarak kullanılan ESWT yönteminin lateral epikondilitte etkinliğini bilimsel verilerle araştırmak ve son zamanlarda fizik tedavi uygulamalarında sıkça kullanılan kinesyo bantlama yönteminin ESWT ile kombine kullanılmasının, sadece ESWT uygulamasına üstün olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya lateral epikondilit tanılı 96 hasta (69 kadın, 27 erkek) alındı. Hastalar iki gruba ayrıldı. Yöntem 1 grubunda lateral epikondil'e ESWT ile her üç seansta 2.0 bar basınçta 8-10 br. hızda 2000 şok dalgası uygulanmış ardından hastanın önkol bölgesine, lateral epikondilit tedavisinde yaygın olan %15-25 germe içeren inhibisyon tekniğiyle bantlama uygulanmıştır. Sadece ESWT uygulanan yöntem 2 grubuna, lateral epikondile ESWT cihazı ile 2.0 bar basınçta 8-10 br. hızda 2000 şok dalgası uygulanmıştır. Tedavi öncesi, 2. tedavi öncesi, 3. tedavi öncesi ve tedaviler bittikten 4 hafta sonra erkek ve bayan hastalarda hemcinsleri arasında istirahat, dirençli elbileği ekstansiyonu, palpasyon ile ağrı değerlendirmesinde, visuel analog scala (VAS), genel sağlık durumu değerlendirmesinde HAQ (health assessment questionnaire) kullanıldı. Veriler medyan (min-maks) ile verildi. Normal dağılıma uygunluk Shapiro-Wilk testi ile yapılıp, istatistik analizlerde Mann-Whitney U testi, Friedman testi, Wilcoxon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigation the effectivity of ESWT in lateral epicondylitis with scientific results and is to investigate whether the combination of ESWT and kinesio taping in physical therapy applications is superior to ESWT alone. Material and Method: The study was performed on 96 patients (69 woman, 27 man) who were diagnosed with lateral epicondylitis. Patients were divided into two groups. Technique 1 group were applied ESWT with 2.0 bar pressure 8-10 unit speed 2000 shock wave to lateral epicondyle in three seans and then were used taping to forearm the inhibition technique with %15-25 strength which is comman in lateral epicondylitis treatment. The technique 2 group were applied only ESWT device to lateral epicondyle with 2.0 bar pressure 8-10 unit speed with 2000 shock wave. Before the treatment, before the 2nd treatment, before the 3rd treatment and after 4 weeks at the end of the treatments in male and female patients between their gender were evaluated rest, resistance wrist extension and pain with palpation evaluated with VAS (Visuel analog scala) and HAQ (Health assessment questionnaire) used in the general health assessment. The datas were given by median (min-maks). Shapiro-wilk test, Mann-Whitney U test, Friedman test, Wilcoxon test were used in statistical analyses.