Kontrast su terapisi ve elektroterapi uygulamalarının bireysel ve takım sporlarında gecikmiş kas ağrısına etkileri
The effects of water contrast therapy and electrotherapy on delayed onset muscle soreness of the individual and team sport players
  1. Tez No: 453887
  2. Yazar: SEVDE MAVİ VAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ TUNCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı sporcularda oluşturulan gecikmiş kas ağrısı sonrasında uygulanan kontrast su terapisi ve elektroterapi uygulamalarının etkilerini incelemektir. Böylelikle kontrast su terapisi ve elektroterapi uygulamalasının gecikmiş kas ağrısı üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğu araştırılmıştır. Çalışmaya Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nde öğrenim gören, bireysel (güreş, boks, taekwondo) ve takım (futbol, hentbol, voleybol) sporlarıyla uğraşan, en az 3 yıllık spor deneyimine sahip olan, aynı zamanda aktif sporculuk hayatı devam eden 18-28 yaş arası toplam 45 gönüllü erkek sporcu katılmıştır. Katılımcılar rasgele kontrast su terapisi (KST) grubu (n=13), elektroterapi (ET) grubu (n=16) ve kontrol (KT) grubu (n=16) olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Gecikmiş kas ağrısı (GKA) oluşturmak için; sporcların daha önce belirlenen maksimal izokinetik kuvvetlerinin %80'i ile sağ ve sol bacakları ayrı ayrı en üst ağrı seviyesine ulaştırılana kadar çalıştırılmıştır. Kan örnekleri her katılımcıdan sırasıyla test öncesi, test sonrası, 6. 24. ve 48. saatlerde olmak üzere 5 kere alınmıştır. Test öncesi, test sonrası, 6. 24. ve 48. saatlerde olmak üzere 5 farklı zamanda katılımcıların kas hasarını tespit etmek için kandaki CK ve NT düzeylerine bakılmıştır. Aynı zamanda sporcuların ağrı seviyelerini belirlemek için 5 farklı zamanda GAS (görsel analog skalası) kullanılmıştır. Bulgular incelendiğinde; bireysel ve takım sporu yapan sporcularda zaman içerisindeki CK değişimi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur [p0.05 (p=0,574)]. Bununla beraber KO grubunun 6. saatte ortalaması diğer gruplara göre en yüksek seviyededir (6.saat=2,38±1,784). GAS değerleri incelendiğinde ise KST grubunda 24. ve 48. saatteki GAS değerlerinin diğer gruplara göre daha düşük olduğu görülmüştür (24.saat=0,62±0,870, 48.saat=0,40±0,737). Yani KST grubunun ağrı seviyesi dinlenme anındaki seviye olan 0 ağrı seviyesine ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of water contrast therapy and electrotherapy methods on delayed onset muscle soreness of the indıvidual and team sport practicers. So it was researched how water contrast therapy and electrotherapy methods effects on delayed onset muscle soreness. The study group was constituted by 45 volunteer men athletes who studies at Ahi Evran University and who plays individual (wrestling, boxing, taekwondo) and team (soccer, handball, volleyball) sport players has 3 years training age at least and still active athlete and the age of athletes between 18-28. The athletes was divided randomly in 3 different groups are water contrast therapy (WCT) group (n=13), electrotherapy (ET) group (n=16) and control (CO) group (n=16). To create delayed onset muscle soreness right and left legs were trained by Biodex isokinetic machine until the peak pain level by %80 of maksimum isokinetic strength was determined before. The blood samples was taken from all athletes before test, after test and following 6. 24. and 48. hours to analyse muscle soreness in 5 different times to see CK and NT levels. In addition the Visiual Analog Scale (VAG) was used to determine for muscle soreness of subjects. Findings indicated that there were significant differences about changing of CK level in time of individual and team sport practicers [p0.05 (p=0,574)]. In addition the NT level of CO group has the highest level at 6.hour (6.saat=2,38±1,784). Analysis resultes of VAG levels shows that WCT group has lowest levels at 24. and 48. hours from other groups (24.saat=0,62±0,870, 48.saat=0,40±0,737). So that the pain level of WCT group was reached the beginning time pain level (0).