Sosyal hizmet uzmanlarında depresyonun yapısal sebepleri
Structural reasons of depression in social workers
- Tez No: 453891
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma sosyal hizmet uzmanı olarak istihdam edilen meslek elemanlarında görülen depresyonun mesleki ve yapısal nedenlerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2015 yılının Kasım ayı ile 2016 yılının Şubat ayı arasında, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği E-Posta Grubuna üye olan 174 kişiye soru formu ve Beck Depresyon Envanteri uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilen SPPS paket programına aktarılmış ve analiz edilmiştir. Verilerin analizinde bağımsız değişkenler için t testi ve frekans tabloları kullanılmıştır. Analizler sonucunda sosyal hizmet uzmanlarının müracaatçıları ile yaşadıkları deneyimlerin niteliğinin sosyal hizmet uzmanlarının depresyon durumları ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan sosyal hizmet uzmanlarının sosyo-demografik değişkenlerden ziyade mesleki etkileşimlerden kaynaklı nedenlerle depresyona yatkınlıklarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar ışığında, sosyal hizmet uzmanlarının düzenli olarak psikolojik destek ihtiyacı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to research structural and professional reasons of depression among social workers. The survey is conducted between November 2015 and February 2016. The survey consists of a question form and Beck's Depression Inventory. It was applied on 174 social workers who are in the e-mail list of SHUDER (Turkish Social Workers Professional Association). Data from the survey have been entered to SPSS and analyzed. T-test for independent variables and frequency tables have been used for data analyzing. According to findings, there are significant relations between Beck's Depression Inventory points and the relationship of social workers with their clients. The depression ratio has been more highly related to professional conditions than sociodemographic variables. As a result, it's thought that social workers should be taken psychological support.